انواع تسمه و چهارپهلو

تسمه فولادی و چهارپهلو فولادی توسط روش ‌های خاصی تولید می‌ شوند. برای مثال ساده ترین راه تولید تسمه، برش یک ورق فولادی و تولید تعدادی تسمه از ورق با عرض مشخص است. تسمه‌ های فولادی انواع گوناگونی دارند و شیوه ساخت آنها در مواردی با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله سعی داریم اطلاعات کاملی دربارۀ تسمه و چهارپهلو در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم.
از آنجا که قیمت تسمه فولادی وابسته به قیمت ورق سیاه است با افزایش و یا کاهش آن قیمت تسمه نیز تغییر خواهد کرد.

انواع تسمه‌ فولادی

در صنعت و تولید، تسمه‌ های فولادی با 4 روش مختلف ساخته می ‌شوند. در ادامه به بررسی روش‌ های تولید این محصولات پرداخته ‌ایم.

تسمه فولادی ترانس

برای تولید تسمه فولادی ترانس از تسمه ‌های دیگر استفاده می‌ کنند. این تسمه ‌ها دقت بالایی داشته و کاربرد آنها در صنایعی است که به اندازه ‌های دقیق برای ساخت و تولید تسمه‌ نیاز است.

تسمه فولادی فابریک

برای تولید این تسمه ‌ها به جای استفاده از آهن آلات قراضه از شمش فولادی استفاده می‌ کنند. برای تولید تسمه‌ های با کیفیت، شمش ‌ها را به روش ‌های نورد گرم و سرد، برای تولید تسمه فولادی تغییر شکل می ‌دهند.

تسمه فولادی ماشین کاری

یکی از بهترین و دقیق‌ ترین روش‌ ها برای تولید تسمه فولادی، روش ماشین کاری است. در این مسیر سه مرحله برش، اتو کشی و مرحله آخر، برای شمش ‌ها انجام می ‌شود تا محصولی با کیفیت آماده و ساخته شود. در این روش ورق ‌ها را با گیوتین‌ های مخصوص برش می ‌دهند و آنها را با غلتک‌ هایی صاف می ‌کنند.

تسمه فولادی نوردی

در این روش با اتکا به نورد سرد و گرم، برای تولید تسمه‌ های فولادی اقدام می ‌شود. آنچه که در این مسیر اهمیت دارد، انتخاب آلیاژ مناسب و بالا بردن کیفیت محصول نهایی است. در مجموع تولید تسمه‌ های فولادی به روش نورد سرد، با کیفیت ‌تر از محصولاتی است که با روش نورد گرم به بازار ارائه می‌ شوند. به همین دلیل ممکن است در طول فرآیند تولید تسمه‌ های فولادی با روش نورد گرم، بخشی از تولیدات آسیب ببیند.

کاربردهای تسمه فولادی

تولیداتی که به تسمه ‌‌های فولادی معروف هستند و بر اساس کیفیت و اندازه، کاربردهای گوناگونی دارند. در مجموع این تسمه ‌ها مقاوم، با قابلیت جوش پذیری، ساده و شیک بوده و به همین دلیل ممکن است این تسمه ‌ها را در بسیاری از مکان ‌ها و وسایل ببینید. در ادامه به بررسی بیشتر این محصولات پرداخته ‌ایم.

تحمل وزن سازه

یکی از کاربردهای تسمه فولادی است. این محصول ضریب امنیت را بالا می ‌برد و می‌ تواند به کاهش هزینه ‌های ساخت و تولید پروژه کمک کند.

ساخت نرده

حفاظ و پله از دیگر کاربردهای تسمه‌ های فولادی است. قدرتمندی و استواری این پروفیل، در صنعت ساختمان ‌سازی راهگشا و ارزشمند است.

تولید وسایل منزل

از جمله یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، هودهای آشپزخانه و… با کمک تسمه‌ های آهنی به زندگی ما راه پیدا کرده ‌اند.
یکی از موارد بسیار مهم برای استفاده از تسمه ‌ها، کریتینگ است. از این تسمه ‌ها برای ساخت «بادبند» نیز استفاده می‌ کنند.
تسمه فولادی نورد سرد بیشتر برای تولید کابل برق و تلفن، صنایع اتوموبیل سازی، ساخت دوچرخه، ساخت لوازم خانگی، رادیاتور، ترانسفورماتور و… استفاده می ‌شود.
تسمه فولادی نورد گرم بیشتر در تولید در و پنجره، کاربرد دارد. از این محصول برای بسته بندی صنایع دیگر همچون شیشه، پروفیل، چوب، ام دی اف، موزاییک و … نیز استفاده می ‌کنند.
به علت جریان داشتن هوا، استحکام و ظاهر زیبا، تسمه ‌های فولادی در پوشش کف، پله ‌های ساختمان‌ ها، پله‌ های کارخانه ‌ها و… نیز کاربرد دارند.
ابعاد و ضخامت ورق‌ هایی که تسمه ‌ها از آن ‌ها ساخته می ‌شوند متنوع است و به همین دلیل می‌ توان از آن ها در صنایع گوناگونی استفاده کرد.
تنوع این محصول نیز در تسمه‌ ها زیاد است و به همین دلیل می‌ توان آنها را با کاربردهای گوناگون در بخش ‌های مختلف صنعت و تجارت پیدا کرد.
در کنار تمام این ویژگی ‌ها و کاربردها، هنرمندانی نیز هستند که با کمک تسمه‌ های فولادی آثار هنری گوناگونی خلق می ‌کنند. به همین دلیل یکی دیگر از کاربردهای این تسمه ‌ها در هنر است.

تسمه فولادی استیل

به جز موارد ذکر شده، تسمه فولادی استیل نیز یکی از محصولات مهم و پرکاربرد است. بیشتر این محصولات در سری 300 ساخته شده و معروف‌ ترین آن ها، سری 304 است. برای ساخت این تسمه، از ورق‌ های استیل صیقل خورده استفاده می ‌کنند. معمولاً این ورق ‌ها ضخامت زیادی نداشته، اما پرکاربرد هستند.
مهم‌ترین موارد استفاده از تسمه فولادی استیل، در کابل ‌های برق و تلفن، وسایل جراحی، ساخت اتوموبیل ‌ها، ساخت لوله ‌ها، لوازم مورد نیاز برای چاقو سازی و… است.

چهارپهلو فولادی

چهارپهلو فولادی نوعی پروفیل باز است و همان ‌طور که از نامش پیدا است چهارگوشه دارد، این مقطع فولادی در سایزها و روش ‌های مختلفی تولید می ‌شود که در صنایع و ساختمان ‌سازی کاربرد فراوانی دارد.
برای ساخت چهار پهلو فولادی معمولاً از فولادهای ST44 و ST52 استفاده می‌ شود، همچنین می ‌توان چهارپهلو با متریال‌ ST37 را به ‌صورت سفارشی در بازار تهیه کرد.
در انتهای مطلب اشاره کوتاهی هم به انواع چهارپهلوی غیرفولادی که از سایر فلزات درست شده‌ اند، خواهیم داشت.

انواع چهارپهلو فولادی

چهارپهلوهای فولادی و آهنی انواع و اقسام مختلفی دارند و آن ‌ها را می ‌توان از چند نظر تقسیم ‌بندی کرد که هر کدام کاربرد و مصرف خاص خود را در صنعت دارد.
یکی از تقسیم ‌بندی ‌هایی که می‌ توان برای چهار پهلوها در نظر گرفت روش تولیدشان است. دو روش از مهم‌ترین روش‌ های تولید آن ‌ها، نورد سرد و گرم است که هرکدام خصوصیات خاص خود را دارد.
ازلحاظ نوع متریال مصرفی در تولید چهارپهلوها هم تقسیماتی وجود دارد که به انواع فولادی و سایر فلزات تقسیم می شوند. در این تقسیم بندی ها، هرکدام از موارد ذکر شده خصوصیات متفاوتی دارند و بسته به نوع کاربردهایشان تولید می ‌شوند.

انواع چهارپهلو از نظر فرآیند ساخت

چهارپهلوی نورد گرم

چهار پهلوی نورد گرم همان‌طور که از نامش پیدا است، در تولید آن، ابتدا شمش خام را تا رسیدن به دمای لازم گرم می ‌کنند و در مرحله‌ ی بعد با رد شدن از میان غلتک ‌هایی که به آن ‌ها نورد می ‌گویند، به آن شکل می ‌دهند.
چهارپهلوی تولید شده در این فرآیند، کیفیت بالایی ندارد و کاربرد آن در مواردی است که شکل ظاهری اهمیت چندانی نداشته و مسائلی مانند استحکام قطعه بیشتر مدنظر است.
این نوع چهارپهلو در سایزهای ۵ * ۵ تا ۳۰۰ * ۳۰۰ میلی ‌متر تولید می‌ شوند و کاربردهایی نظیر استفاده در ساخت یراق ‌های فولادی، گل ‌نرده و پیچ و مهره، دارد.

چهارپهلوی نورد سرد

در تولید چهارپهلوها به روش نورد سرد، شمش خام بدون اینکه گرم شود با قرار گرفتن و حرکت در میان غلتک ‌های نورد، به فرم چهارپهلو با هر سایز و اندازه ‌ای که مدنظر باشد در می ‌آید.
از خصوصیات این نوع چهارپهلو می ‌توان به کیفیت بالاتر نسبت به چهار پهلوهای تولیدشده به روش نورد گرم اشاره کرد. به‌ طوری‌که از آن ‌ها در کاربردهایی که نیاز به کیفیت بالاتری دارد، استفاده می ‌شود.
سایزهای تولیدی این نوع چهارپهلو هم مانند نوع نورد سرد است و معمولاً کاربردهای نسبتاً ظریف ‌تری مانند قالب‌ سازی و تراشکاری دارد.

چهارپهلوی ترانسی

در تولید این نوع چهارپهلو دقت بالایی خرج می ‌شود به ‌طوری‌ که محصول نهایی دارای کمترین میزان تلورانس بوده و از سطحی کاملاً یکنواخت و صیقلی برخوردار است.
چهارپهلوهای تلورانسی در سایزهای ۲*۲ تا ۹۰*۹۰ میلی ‌متر تولید می‌ شوند و کاربرد آن ‌ها در مواردی است که ظرافت و دقت بالایی می ‌طلبد. به ‌طور مثال در ساخت قفل از این نوع چهارپهلو استفاده می ‌شود.

انواع چهارپهلوها بر اساس متریال فولادی

مهم‌ ترین چهارپهلوهای فولادی به چهار دسته تقسیم می‌ شوند که به شرح زیر است:

  •  St44
  •  St52
  •  Mo40
  •  Ck45

سایر فلزات

مهمترین چهارپهلوهای غیرفولادی به شرح زیر است:

  • چهار پهلو مس برلیوم
  • چهار پهلو فسفر برنز
  • چهار پهلو برنج

 

در پایان لازم به ذکر است که تسمه همانطور که گفته شد از ورق گرم یا ورق سیاه در ساختش استفاده شده و انواع مختلفی دارد. چهار پهلو نیز یکی از مقاطع پروفیل باز است که نوردگرم آن نسبت به نورد سردش بی کیفیت تر است و برای کارهایی که ظاهر دارای اهمیت نیست به کار برده می ‌شود.