فولاد اتومات

فولاد اتومات

فولاد اتومات، در دسته فولادهای کم آلیاژ قرار میگیرد و عناصری همچون فسفر، سرب، منگنز و گوگرد پایه های آن را میسازند. نکته قابل توجه اینجاست که این نوع از فولادها به واسطه خصوصیات شان به راحتی قابلیت ماشین کاری دارند و ساخت آنها به صورت انبوه انجام میگیرد. امروزه خصوصیات بسیار ویژه فولاد اتومات باعث شده تا به اشکال مختلفی از آنها استفاده شود. در این میان باید میلگرد اتومات را از جمله پرطرفدارترین و همچنین پرکاربردترین ها در صنعت فلز دانست. هر چند که پیشرفت علم و تکنولوژی در آن تاثیر گذاشته و باعث شده تا امروزه روش های مختلفی برای تولید آن مورد استفاده قرار میگیرد.
مطمئنا سوالات زیادی در این زمینه ذهن شما را به خود مشغول کرده، از همین رو توصیه می کنیم با کارشناسان و متخصصان شرکت فولاد پایتخت ارتباط قرار کنید تا راهنمایی های کاملی را در اختیار شما قرار دهند.

فولاد خوش تراش یا اتومات، مورد علاقه سری تراش ها می باشد.

فولادهای اتومات با برخورداری از عناصر مختلف خواص منحصر به فردی از خود به نمایش میگذارد. گوگرد ، سرب ، منگنز و فسفر چهر عنصر مهم در این نوع فولاد هستند . فولاد های خوش تراش یا اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و یا دستگاه های تراش CNC استفاده کرد.

استفاده عمده در صنایع اتومبیل سازی، نظامی، ماشین الات کشاورزی، اتصالات هیدرولیکی، صنایع فلزی و قطعه سازی می باشد.

فولاد خوش تراش چیست؟

مقدار گوگرد در فولاد باید پایین باشد چون فولاد در حین عملیات آهنگری (فورج) و نورد گرم از خود رفتار تردی نشان میدهد و قطعه کار ترک میخورد با وجود این در مواردی که لازم است قابلیت ماشین کاری فولاد افزایش یابد و به جای براده های طویل براده های کوتاه تشکیل شود تا حد معینی به فولاد

(0.35-0.8) گوگرد اضافه می کنند.

برای افزایش قابلیت ماشین کاری فولاد می توان از فولادهای سرب دار و فسفردار نیز همراه با گوگرد (0.15-0.2) استفاده کرد. فولاد های خوش تراش برای عملیات اهنگری و نورم گرم که در دمای بالا انجام میگرد مناسب نمی باشد . فسفر نیز اگر مقدارش بیش از 2/0 باشد  مقاومت ضربه فولاد کاهش  می یابد.

به طور کلی کاهش هزینه ماشین کاری در استفاده از فولادهای خوش تراش ممکن است به دلایل زیر زیر باشد:

  1. عمر طولانی ابزار به دلیل اصطحکاک پایین
  2. سرعتهای برش بالا
  3. قدرت مورد نیاز پایین
  4. دقت بالا در قطعات ماشین کاری شده
  5. سطح صاف قطعات بعد از ماشین کاری ازعملیات بعدی جلوگیری می کند
  6. حداقل dressing ابراز به علت سایش ……..