تسمه های فولادی

تسمه فولادی به مقطعی آهنی گفته می‌ شود که ضخامت آن کم و عرض آن به نسبت ضخامتش زیاد است. تسمه فولادی کاربردهای گسترده‌ای دارد و از آن در ساخت وسایل زیادی بهره می‌گیرند.
یکی از پرکاربردترین استفاده ‌های آن، کمربندهایی است که کپسول‌‌ هایی مانند کپسول آتش‌نشانی را به دیوار متصل می‌ کند. همچنین برای نگهداشتن لوله‌ های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در انواع نرده و پنجره و تجهیزات کشاورزی و… ممکن است از تسمه فولادی استفاده کنند.
ساده‌ترین روش تولید تسمه فولادی برش بر روی ورق فولادی و تولید آن است؛ به همین دلیل قیمت تسمه فولادی بستگی شدید به قیمت ورق سیاه در صنعت دارد. تسمه‌ ها در کل کاربردهای متفاوتی دارند، ولی بیشترین کاربرد آن‌ها در بستن و محکم کردن اشیا است.

 

خرید تسمه

 

تسمه فلزی

تسمه فلزی مقطعی است فلزی، که ضخامت کم و طول و عرض زیادی دارد. ابعاد طول و عرض این محصول کوچک ‌تر از ورق فلزی است. تسمه ‌‌های فلزی برای استحکام و مقاومتی که دارند ساخته شده ‌اند.
از این تسمه در حمل بارهای سنگین که ممکن است در حین انتقال فشار سنگینی را تحمل کنند، استفاده می ‌کنند. کاربرد تسمه به این شکل است که به مانند کمربندی به دور بار پیچیده می‌ شود و آن را محکم نگه می ‌دارد. البته تسمه‌ های فلزی در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارند. بخصوص در صنعت ساختمان‌ سازی از ساخت آجر تا ساخت شیشه و چوب ممکن است که از تسمه فلزی استفاده کنند. تسمه ‌های فلزی قیمت ‌های متفاوتی دارند. قیمت تسمه با توجه به وزن و طول و عرض آن متفاوت است.

انواع تسمه فولادی

تسمه ‌ها انواع متفاوتی دارند که قیمت آن نیز با توجه به ویژگی‌ ها، وزن و سایر موارد متغیر است. تسمه نورد گرم، تسمه استلنس استیل، تسمه نورد سرد و … از جمله تسمه‌ های فلزی موجود هستند.
احتمالاً اسم تسمه گالوانیزه و تسمه استنلس استیل بیشتر از سایر تسمه‌ ها به گوشتان خورده باشد. تسمه‌ های استیل استحکام بسیار بالایی را دارند و به بالا بودن استحکامشان معروف هستند.
نکتۀ مثبت در یک تسمه در برخی صنایع، نداشتن خاصیت مغناطیسی آن است. تسمه استیل به دلیل آلیاژ خاصش خاصیت مغناطیسی را دارا نیست.

کاربرد تسمه ‌های فولادی

تسمه‌ های فولادی کاربردهای زیادی در صنعت دارند؛ برخی از موارد کاربرد این محصول در مصارف ساختمانی و صنعتی، سازه های فلزی، تیرچه ‌های فلزی خود ایستا (کرومیت)، گریتینگ، گاردریل و تولید مقاطع باز فولادی به روش پرس برک و… است.

تسمه فولادی گالوانیزه

از تسمه فولادی گالوانیزه که از ورق گالوانیزاسیون شده برای ساخت آن استفاده و در کابل‌ های برق و کابل تلفن به کار برده می ‌شود.

تسمه فولادی استنلس استیل

از تسمۀ فولادی استلنس استیل در صنایع کابل برق و تلفن، لوازم آشپزخانه، لوازم چاقو سازی، وسایل جراحی، صنایع اتومبیل سازی، صنایع لوله سازی و در سازی استفاده می‌ شود.

تسمه فولادی نورد سرد

از تسمۀ فولادی نورد سرد در کابل برق و تلفن، کابل مخابرات، صنایع اتومبیل سازی، صنایع دوچرخه سازی، ترانسفورماتور، لوازم خانگی، رادیاتور استفاده می ‌شود.

تسمه های فولادی گرم نورد

از تسمه‌ های فولادی نورد گرم در صنایع بسته‌بندی و در و پنجره سازی استفاده می‌ شود.

انواع روش ساخت تسمۀ فولادی

تسمه استیل 304

تسمه استیل 304 در پروژه ‌هایی که مسائل مالی در اولویت اول هستند، گزینه ‌‌ای مناسب برای استفاده است. تسمه استیل ۳۰۴ را می ‌توان با هر مدل جوشکاری، جوش داد. همچنین به دلیل ضخامت کم، این محصول شکل‌ پذیری بسیار خوبی دارد.
تسمه استیل ۳۰۴ در مقابل خوردگی نیز مقاوم است. این مدل تسمه در بیشتر پروژه ‌های خاص ساختمان ‌سازی کاربرد دارد. علاوه بر ساختمان ‌سازی، استیل ۳۰۴ در کشتی‌سازی، صنعت نفت، صنایع دفاعی، صنایع غذایی، پزشکی، ساخت ظروف و صنایع شیمیایی نیز کاربرد دارد.

تسمه استیل ۳۱۶

تسمۀ استیل در شرایطی که نیاز است تسمه در برابر عوامل بسیار سخت بیرونی قرار بگیرد، از آن استفاده می‌ شود. در برخی صنایع و برخی مناطق جغرافیایی خطرات موجود برای سازه ‌ها بیش از حد نرمال است. مثلا ممکن است که نیاز باشد تسمه در برابر دمای بسیار بالا قرار بگیرد. همچنین برخی نقاط نیاز است که تسمه در برابر خوردگی مقاومت شدیدی داشته باشد.
این تسمه برای جوش و برش به روش ‌های مختلف مناسب است. تسمه استیل ۳۱۶ مناسب کوره ‌ها و نقاط حرارتی است. همچنین این محصول در سازه ‌های دریایی نیز پرکاربرد است. تجهیزات شیمیایی و انواع پمپ ‌ها صنایع دیگری هستند که این مدل تسمه در آن ‌ها پرکاربرد است.

تسمه ترانس

تسمه ترانس در فرآیندی بسیار خاص و پیچیده طراحی و ساخته می‌شود. به دلیل تکنولوژی بالای ساخت این مدل از تسمه‌ ها، آن را می ‌توان در ضخامت ‌های بسیار دقیق طراحی و ساخت. از این رو در صنایع حساس که ابعاد بسیار حائز اهمیت است، از تسمه ‌های ترانس بهره می‌گیرند.

تسمه فابریک

تسمه فابریک، فرآیندی متداول دارد. در ساخت تسمه فابریک شمش‌ های فولادی را تبدیل به تسمه می ‌کنند. به این شکل که به وسیله‌ کوره ‌های بسیار گرم، شمش ‌های فولادی را ذوب و سپس تبدیل به قالب تسمه ‌‌های فابریک در می‌ آورند. به همین دلیل طول این تسمه ‌ها بسیار بلند است.

تسمه ماشینکاری

در ساخت تسمه ماشینکاری چند فرایند ساده را پشت سر هم داریم. ابتدا ورق ‌ها برش می ‌خورند. این روش با دستگاهی به نام گیوتین صورت می‌ گیرد. پس از برش خوردن، قطعات اصطلاحاً اتو می‌ شوند. اتو شدن و صاف شدن بعد آن با غلطک ‌های خاصی صورت می ‌گیرد.

تسمه نورد

برای ساخت تسمه نورد، شمش فولاد استفاده می‌ شود. این مدل از تسمه کاربرد فراوانی دارد. از انواع صنایع ساختمانی تا ریل‌ های جرثقیل و ساخت انواع پالت ‌ها از تسمه ساخته شده با روش نورد بهره می‌ گیرند. یکی از ایرادهای بزرگ این تسمه جوش‌ پذیری آن است. این موضوع باعث شده که ریسک تولید محصولی که از این تسمه در آن استفاده شده بالا برود.

تفاوت تسمه با ورق فولادی

تسمه و ورق تفاوت‌ هایی دارند. در مصارفی که استحکام و مقاومت سازه در اولویت اول قرار دارد، معمولاً از تسمه استفاده می‌کنند. ورق بیشتر در صنایع تولیدی مختلف کاربرد دارد. ولی عمده کاربرد تسمه به طور معمول در صنعت ساختمان‌ سازی است.
این بدان معنا نیست که تسمه و ورق در صنایع ساختمان‌ سازی و غیر ساختمان ‌سازی کاربردی ندارند. به طور عمده ورق ابعاد بزرگتری نسبت به تسمه ‌ها دارد. تسمه ‌ها بیشتر در نگه داشتن اجسام کاربرد دارد.
ورق به خاطر کاربرد بیشتر و قدیمی بودن تنوع بسیار بیشتری نسبت به تسمه دارد. قیمت محصول نیز فاکتور مهمی در پروژه ‌ها است و باید با توجه به اولویت ‌ها به جلو حرکت کرد. قیمت ورق و قیمت تسمه در مدل استفاده ما تعیین ‌کننده هستند.

شباهت تسمه با ورق فولادی

ورق و تسمه علاوه بر تفاوت ‌های فراوانی که دارند، در بسیاری از موارد شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. اولین شباهت بنیادی این دو محصول ابعاد آن‌ ها است. تسمه و ورق فولادی، قطعه فلزاتی با طول و عرض زیاد و ضخامت کم هستند.
در واقع در اکثر مواقع فلزات را برای استحکام و دوامشان مورد استفاده قرار می ‌دهند. از طرفی به دلیل وزن و قیمت بالای فلزات، آن‌ ها را به شکل نازک برش می ‌زنند تا بتوان از استحکام آن ‌ها استفاده کرد. تسمه و ورق نیز به این شکل هستند.
از دیگر شباهت ‌های ورق به تسمه تنوع آن‌ ها است. در واقع هر دوی این محصولات را با آلیاژهای مختلف می ‌سازند. گالوانیزه و آلومینیوم و استیل معروف ‌ترین این آلیاژها هستند. علاوه بر مادۀ اولیۀ، این محصولات در ابعاد و ضخامت ‌های گوناگون تولید می‌ شوند.
از دیگر شباهت این دو محصول می ‌توان به نحوۀ تولید آن ‌ها اشاره کرد. هر دوی این محصولات عمدتاً با نورد گرم و یا نورد سرد تولید می ‌شوند. تسمه و ورق جفتشان در تمام صنایع کاربرد دارند.
مقاومت در برابر خوردگی خصوصیت بارز هردو این محصولات است. همچنین در ساخت همه محصولات سعی شده که مقاومت محصول در برابر پوسیدگی و رطوبت بیشترین حالت ممکن باشد.

در انتها می ‌توان گفت که تسمۀ فولادی به علت استحکام و ویژگی‌ های کاربردی‌ اش در اکثر صنایع استفاده می‌ شود.