خصوصیات مکانیکی فولادهای خوش تراش

فولاد ماشین کاری آزاد یا فولاد اتومات که در بازار با نام فولاد خوش تراش نیز شناخته‌ می‌ شود، یکی از صنایع فولادی است که در شرایط خاص مورد استفاده قرار‌ می‌ گیرد و مزایای زیادی را در اختیار ما‌ می‌ گذارد. این نمونه از فولاد وقتی در معرض ماشینکاری قرار بگیرد، براده یا تراشه‌ های کوچکتری تولید‌ می‌ کند و همین باعث شده تا روند ماشینکاری آنها بسیار راحت باشد و به ماشین آلات صنعتی گوناگون فشار کمتری وارد شود. افرادی که قصد بکارگیری این نمونه از فولاد را دارند باید حتما اطلاعات کافی در خصوص ویژگی‌ های مختلف آنها به دست بیاورند. در ادامه این مطلب از سایت فولاد پایتخت قصد داریم بیشتر در این زمینه صحبت کنیم و خصوصیات مکانیکی فولادهای خوش تراش را مورد بررسی قرار دهیم.

 

کاربرد فولاد خوش تراش در خودروسازی

آشنایی با خصوصیات مکانیکی فولاد خوش تراش

معمولاً قطعات مختلف فولاد خوش تراش را فقط تحت عملیات تمپرینگ قرار می‌ دهند تا تنش‌ های موجود در آن از بین برود و هیچگونه عملیات حرارتی دیگری بر روی این محصولات انجام نمی‌ شود. وقتی این محصولات را با فولادهای کربنی مقایسه می‌ کنیم، متوجه خواهیم شد که چقرمگی آنها پایین‌ تر‌ است و از طرفی امکان جوشکاری روی فولاد خوش تراش ضعیف‌ تر است. دانه بندی فولاد خوش تراش به گونه‌ ای است که خواص مکانیکی آن پایین‌ تر از سایر انواع فولاد‌ می‌ باشد و همین باعث افزایش خاصیت ماشینکاری روی آنها شده است. چرا که در ترکیبات آنها مقدار بیشتری از فسفر و گوگرد به چشم‌ می‌ خورد. در بخش‌ های بعدی برای درک بهتر خصوصیات انواع فولاد خوش تراش، به بررسی سایر پارامترها در خصوص این محصولات‌ می‌ پردازیم.

 

فولاد خوش تراش

ماشینکاری چگونه بر روی فولاد خوش تراش انجام می شود؟

یکی از مزایای اصلی انواع فولاد خوش تراش امکان انجام عملیات ماشینکاری‌ است. از همین‌ رو سوراخکاری، فرزکاری و سایر عملیات مختلف راحت‌ تر انجام خواهند شد. این در صورتی است که وقتی سراغ فولاد‌های دارای مقدار کربن بیشتر برویم‌، می‌ بینیم که در زمان ماشینکاری فشار بیشتری به دستگاه‌ ها یا ابزارهای مختلف وارد می‌ شود و بهره ‌وری کار کاهش‌ می‌ یابد. همین موضوع باعث افزایش هزینه‌ های مختلف خواهد شد. براده برداری از روی این فولادها به شکلی انجام می‌ شود که احتمال جدا شدن براده‌ ها با اندازه‌ های زیاد و کاهش دقت بسیار پایین‌ است. به همین دلیل خواهیم دید که روند ماشینکاری فولاد با سرعت بالاتری انجام خواهد شد و سطح نهایی فولاد برای انجام فعالیت‌ های مختلف مناسب خواهد بود.

آشنایی با عناصر فولاد خوش تراش

عناصر فولاد خوش تراش تعیین‌ کننده خصوصیات مکانیکی در آنها هستند و از همین رو در این زمینه باید اطلاعات بیشتری کسب کنید. وجود مقدار بیشتر فسفر و گوگرد در این محصولات باعث شده تا روند ابزار کاری یا ماشینکاری روی آنها راحت‌ تر طی شود. این گونه فولادها معمولاً در دسته فولادهای کربنی قرار‌ می‌ گیرند و در آلیاژ آنها از عناصر گوناگونی مانند فسفر، تلوریوم، سلنیوم، بیسموت، سرب، گوگرد و کربن استفاده شده است. وجود این عناصر باعث می‌ شود تا پراکندگی نهایی تراشه‌ ها در زمان ماشینکاری بهبود پیدا کند و در نهایت فشار کمتری به تجهیزات شما وارد شود. در نتیجه می بینیم که عمر مفید ماشین‌ ها و ابزارهای مختلف در زمان کار با این فولادها افزایش خواهد یافت و از طرفی سطح نهایی قطعه صاف خواهد بود.

تاثیر عناصر فولاد خوش تراش

انواع فولاد خوش تراش را با استفاده از عناصر گوناگونی تولید می‌ کنند که به کارگیری آنها باعث می‌ شود تا در زمان برشکاری و ماشینکاری لبه‌ های کمتری برای قطعه ایجاد شود. استفاده از فولادهای دارای کربن متوسط یا کربن بالا در زمان ماشینکاری محدودیت‌ های زیادی را برای ما به همراه دارد و باعث‌ می‌ شود تا فشار بیشتری به قطعات یا ابزارها وارد شود. از همین رو در چنین شرایطی فولاد‌های معمولی ویژگی‌ های نامرغوبی برای ما خواهند داشت. البته در مواردی مشاهده می‌ شود که برای بهبود خصوصیات مکانیکی فولاد خوش تراش، آنها را در معرض عملیات نورد سرد قرار‌ می‌ دهند تا برخی از پارامترهای مختلف فولاد بهبود یابد. در اصل این دستکاری در عناصر مختلف فولاد است که خصوصیات گوناگون را در اختیار ما قرار می‌ دهد.

یکی از عناصر فولاد خوش تراش که نقش مهمی در زمان ماشینکاری ایفا‌ می‌ کند، گوگرد‌ می‌ باشد. وجود گوگرد ناپیوستگی بین بخش‌ های مختلف سطح فولاد را افزایش خواهد داد و همین روند براده برداری را ساده‌ تر خواهد کرد. علاوه بر این به کارگیری گوگرد در حدود ۰.۳۵ مزایای مختلفی را در اختیار ما‌ می‌ گذارد که عبارتند از:

  • کاهش امکان تغییر شکل و اندازه در زمان ماشینکاری
  • کاهش لبه‌ ها و ناهمواری‌ های سطح فولاد بعد از ماشینکاری
  • وجود خاصیت روان کننده در سطح فولاد خاصیت براده برداری از آن را افزایش می‌ دهد.

 

فروش فولاد آلیاژی

آشنایی با انواع فولاد خوش تراش

انواع فولاد خوش تراش با استفاده از ترکیب‌ های گوناگون و در اشکال مختلف تولید و وارد بازار‌ می‌ شوند. در بیشتر موارد می‌ بینیم که این محصولات به صورت میله یا تسمه‌ های فولادی در اختیار مشتریان قرار‌ می‌ گیرند. یکی از مزایای اصلی این محصولات انعطاف پذیری بالای آنها در شرایط مختلف کاری است که اجازه می‌ دهد به راحتی بتوانید در شرایط مختلف از آنها استفاده کنید.

انواع فولاد خوش تراش را‌ می‌ توانید با استفاده از روند ماشینکاری، برای نیازهای خود بهینه کنید. البته نباید فراموش کرد که در برخی از موارد انواع فولاد خوش تراش را بر اساس نوع عناصر موجود در آن نیز دسته بندی‌ می‌ کنند. به عنوان مثال می‌ بینیم که با استفاده از آلیاژ تلوریوم و سرب، ویژگی‌ های فیزیکی این محصولات برای انجام تراشکاری یا برشکاری را بهبود‌ می‌ دهیم.

قیمت فولاد خوش تراش چقدر است؟

در زمان تهیه فولاد خوش تراش پارامتر قیمت اهمیت بالایی برای ما دارد. با یک نگاه کلی به قیمت ها در بازار‌ می‌ توانیم متوجه شویم که هزینه نهایی برای خرید فولاد خوش تراش معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از فولاد معمولی یا استاندارد بیشتر خواهد بود. اما از آنجایی که به کارگیری این محصولات باعث افزایش عمر تجهیزات مختلف‌ می‌ شود،‌ می‌ توان به جرات گفت که این افزایش قیمت را در طولانی مدت جبران خواهند کرد و از همین رو انتخاب مناسبی برای شما به شمار‌ می‌ روند. برای اطلاع دقیق از قیمت این محصولات باید حتماً سراغ فروشنده‌ های معتبر که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌ کنند بروید. متخصصین ما در سایت فولاد پایتخت آماده‌ اند که تجربیات و اطلاعات خود را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارند. از همین رو برای دریافت راهنمایی بیشتر و مطرح کردن سوالات خود‌ می‌ توانید با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

درون فولاد خوش تراش از چه عناصری استفاده شده است؟

درون آلیاژ فولاد خوش تراش از عناصر گوناگونی مانند سرب، بیسموت، گوگرد، تلوریوم، فسفر و کربن استفاده شده است که باعث ایجاد خواص فیزیکی مختلف در آنها‌ می‌ شود.

خصوصیات مکانیکی فولاد خوش تراش شامل چه مواردی‌ می‌ شوند؟

اصلی‌ ترین خصوصیات مکانیکی فولاد خوش تراش آمل امکان ماشینکاری و برشکاری ساده و راحت است که باعث افزایش سرعت و کاهش آسیب‌ های مختلف به ابزارهای ماشین‌آلات خواهد شد.

وجود عنصر گوگرد در ترکیبات فولاد خوش تراش چه تاثیراتی دارد؟

عنصر گوگرد در ترکیبات فولاد خوش تراش باعث ایجاد خاصیت روان کنندگی‌ می‌شود که اجازه‌ می‌ دهد تراشه‌ های کوچکتری از روی قطعات در زمان ماشینکاری جدا شوند و روند کار بهتر صورت پذیرد.

انواع فولاد خوش تراش را بر چه اساسی دسته بندی‌ می‌ کنند؟

انواع فولاد خوش تراش را بر اساس شکل ظاهری و ابعاد آنها دسته بندی‌ می‌ کنند. اما در یک دسته بندی دیگر، بر اساس نوع عناصر استفاده شده در آلیاژ آنها این محصولات را شناسایی کرده و مورد استفاده قرار می‌ دهند.

برای خرید فولاد خوش تراش از کجا اقدام کنیم؟

بهتر است برای خرید سراغ فروشنده‌ های معتبر و حرفه‌ ای در این زمینه بروید که محصولات با کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار‌ می‌ دهند. متخصصین ما در سایت فولاد پایتخت می‌ توانند در این زمینه راهنمایی‌ های لازم را به شما ارائه دهند.