شفت استیل و کاربردهای آن

میلگردی که با استفاده از شمش آلیاژ استنلس استیل ساخته شده باشد را شفت استیل می گویند. وجود ویژگی هایی نظیر عدم زنگ زدگی و خوردگی باعث شده تا از این شفت به عنوان یک گزینه عالی و قدرتمند برای استفاده در محیط هایی با رطوبت بالا یاد شود. در واقع وجود مقادیر بالایی از عناصر آلیاژی در این شفت، خصوصیت زنگ نزدگی آن را تضمین می کند که به عنوان یک خاصیت ویژه در فولاد شناخته می شود. برای بررسی کیفیت شفت نظیر تست سختی، کشش و شکست خستگی نیز از استاندارد ASTM بهره گرفته می شود که به شفت استنلس استیل مربوط است.
اگر میخواهید از این نوع شفت برای مصارف مختلف استفاده کنید؛ توصیه داریم در این مقاله همراه ما باشید. زیرا در نظر داریم توضیحاتی را در این خصوص خدمت شما ارائه دهیم.

خرید فولاد اتومات

شفت استیل را بشناسید

شفت استیل در واقع همان محصول نورد شمش استنلس استیل است که به صورت میلگرد و با مقطع دایره ای در می آید. بکارگیری عناصری نظیر کروم، کربن و مولیبدن به میزان بالا ضمانت می کند که شفت استیل هیچگاه دچار خوردگی نمی شود.
علاوه بر اینکه در حین تولید شفت، میتوان از دو روش ریخته گری گریز از مرکز و سانترفیوژ و نورد از شمش استنلس استیل استفاده نمود. هزینه نگهداری از آن بسیار پایین بوده و چه بسا این مسئله امکان بهره گیری و نگه داری آسان و محیط پاکیزه و شکیل را فراهم می آورد.

انواع شفت استنلس استیل کدام است؟

ترکیب شیمیایی و کاربرد شفت استیل، باعث تولیدات متنوعی در این زمینه شده است. در ادامه به تفکیک انواع شفت با بیان تاثیر ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی و سایر خواص فیزیکی ناشی از آن پرداخته می‌ شود.
تولید شفت فولادی در گریدهای 304، 316، 320، 321 و 420 با ترکیب شیمیایی مختلف انجام‌ می‌ گیرد. ‌بطور کلی شفت استیل بگیر، نگیر و نسوز است. گریدهای سری 300 در گروه استنلس استیل نگیر (فاقد خاصیت مغناطیسی و جذب آهنربا)، سری 400 در گروه بگیر (دارای خاصیت مغناطیسی و جذب آهنربا) و آلیاژهای مونل و اینکونل نسوز هستند. گریدهای 304، 316 و 420 نیز با شماره‌ های 4301/1 ، 4401/1 و 4021/1 تولید و نام‌گذاری می ‌گردند. شفت در قطر سطح مقطع 20، 25، 28، 32 و 38 میلی‌ متر و طول 75-5 متر تولید می ‌شود.

کاربردهای شفت های استیل چیست؟

باید بدانید؛ با توجه به گریدهای مختلف و خواص متنوع و متفاوت شفت استیل تولید شده، کاربرد آنها میتواند متفاوت باشد. در این میان اما گرید 304 را باید یکی از متداول ترین انواع محصولات تولیدی شفت استیل بدانید که در کاهش رسوب کاربید در حین جوشکاری؛ تولید لوازم برای کارخانجات شیمیایی و غذایی، فاضلاب، فلاش ‌ها بسیار کاربردی عمل می کند.
گرید 316 اما کمی متفاوت است زیرا مقدار کمی از مولیبدن را در خود جای داده که به علت مقاومت به فرسایش و حمله کلر، به طور بسیار گسترده در صنایع مختلف اعم از پزشکی، دریایی و غذایی بکار گرفته می شود و نتایج بسیار خوبی را از خود به جای میگذارد.
گرید 321 چطور است؟ این گرید در برابر اسیدهای آلی و غیرآلی مقاومت قابل توجه و چشم گیری از خود به جای میگذارد. مقاومتی که بهره گیری از آن را در تجهیزات پردازش شیمیایی، تجهیزات پالایش نفت، مبدل ‌های حرارتی، دیگ ‌بخار، کاور آنیل و اجزای هواپیما و جت بسیار حیاتی کرده است.
در این میان گرید 420 نه تنها بر اسیدها در مقابل روغن و بنزین از خود مقاومت نشان می دهد. بلکه در مصارفی که افراد کار سختی حین اعمال تنش وارد می کنند نیز جایگاه بسیار بالایی برای خود دست و پا کرده است.
با این تفاسیر آیا فکر می کنید بهره گیری از شفت استیل گزینه مناسبی برای شماست؟ میتواند نیازهای شما را برآورده سازد؟ در این مسیر می توانید با کارشناسان و متخصصان شرکت فولاد پایتخت ارتباط برقرار کنید. آنها طی سال ها فعالیت در این عرصه به خوبی نسبت به ویژگی های تمامی شفت های موجود آشنا هستند و با نیازسنجی صحیح می توانند شما را به خواسته تان برسانند.

قیمت شفت استیل چقدر است؟

همانطور که گفته شد کاربرد شفت استیل با توجه به نوع و گریدهای آن متفاوت است، این مسئله در خصوص قیمت آنها نیز صادق است. در واقع در حین تولید این محصول از شمش هایی استفاده می شود که واحدهای ریخته گری دارد. در نتیجه هزینه تولید و البته خرید مواد اولیه از مهم ترین عواملی‌ به شمار می آید که میتواند در تعیین قیمت نهایی محصول اثرگذار باشد. بسیار پرواضح است که نوسانات قیمت در نرخ شمش، تاثیری مستقیم بر قیمت نهایی محصول نهایی دارد.
از مهم ترین عوامل دیگر که میتواند قیمت شفت استیل را تحت تاثیر قرار دهد، میزان عرضه و تقاضا است. امری بدیهی به حساب می آید که با کاهش مقدار عرضه در بازار و از طرفی افزایش تقاضا، قیمت شفت سیر صعودی به خود بگیرد و دقیقا برعکس این اتفاق نیز رخ بدهد. علاوه بر تمام موارد گفته شده، عوامل جهانی هم میتواند بر قیمت محصول و حتی سایر تولیدات وابسته به شمش و شفت استیل تاثیرگذار باشد. مواردی نظیر ممنوعیت صادرات و واردات، تورم سالانه، نوسانات ارز، نوسانات جهانی قیمت فولاد و… که در تعیین قیمت نهایی شفت استیل میتواند اثرگذار باشد.
از همین رو اگر سوالی ذهن شما را در این خصوص به خود مشغول کرده، توصیه داریم به بخش تماس باما شرکت فولاد پایتخت سری بزنید. کارشناسان و متخصصان سایت آماده اند تا بهترین خدمات و باکیفیت ترین و بروزترین اطلاعات را در این خصوص به شما ارائه دهند. مطمئن باشید که در کوتاهترین زمان ممکن نیاز شما برطرف خواهد شد.