فولاد گرمکار چیست؟

امروزه محصولات فولادی گوناگون را با خواص مختلف و برای اهداف متفاوت تولید می‌ کنند. از همین رو هر نمونه از فولاد دارای خاصیت‌ های ویژه ای است که کاربرد نهایی آنها را برای ما مشخص خواهد کرد. فولادهای سردکار و گرمکار دو نوع از صنایع فولادی هستند که استفاده گسترده‌ ای برای تولید وسایل گوناگون دارند. انواع فولاد گرمکار در زمینه تولید محصولات مختلف، مورد استفاده قرار می‌ گیرند و شناخت آنها باعث می‌ شود تا بتوانید زمان خرید انتخاب هوشمندانه و درستی داشته باشید. در این مطلب از سایت فولاد پایتخت قصد داریم این محصولات را با جزئیات بیشتری خدمت شما معرفی کنیم.

فولاد و میلگرد

آشنایی با فولاد گرمکار

همانطور که از نام این محصولات می‌ توان حدس زد، امکان کار بر روی آنها و شکل دهی این نمونه از فولاد در درجه حرارت‌ های بالا برای ما وجود دارد. این نمونه از فولاد در شرایط مختلفی مانند آهنگری سقوطی، اکستروژن گرم، ریخته گری تحت فشار و تولید انواع لوله؛ مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ویژگی اصلی این محصولات مقاومت بالایی است که در برابر حرارت از خود نشان می‌ دهند. آنها توانایی مقاومت در برابر حرارت‌ های بالاتر از ۳۱۶ درجه سانتیگراد را نیز دارند و از همین رو در شرایط مختلف که نیاز به محصولات فولادی با مقاومت بالا در برابر سایش داریم، می‌ توانند گزینه‌ های بسیار مناسبی باشند. برای مصارف مختلف سراغ ساخت گرید‌های متفاوتی از فولاد گرمکار می‌ روند تا به این صورت بتوانند به ویژگی‌ های خاص مد نظرشان دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر همین مورد روی قیمت نهایی این محصولات تاثیر خواهد گذاشت.

همچنین بخوانید: ورق گالوانیزه سرد و گرم و تفات آنها

آشنایی با انواع فولاد گرمکار

در یک دسته بندی کلی وقتی به ویژگی‌ های اصلی فولادهای گرمکار نگاه کنیم، متوجه تفاوت‌ هایی در آنها خواهیم شد و بر اساس همین تفاوت‌ ها این محصولات را در دو دسته بندی کلی می‌ توان قرار داد:

 • دسته اول از فولاد‌های گرمکار در برابر شوک‌ های حرارتی می‌ توانند مقاومت بالایی از خود نشان دهند.
 • دسته دیگر این محصولات را در زمان انجام عملیات حرارتی، با استفاده از آب خنک می‌ کنند و همین باعث می‌ شود تا درجه سختی آنها افزایش پیدا کند.

البته امکان دسته بندی این محصولات بر اساس شکل ظاهری، گرید و… نیز وجود دارد؛ اما این دسته بندی که در قسمت بالا مشاهده می‌ کنید از نظر فنی دارای اعتبار و کارایی بالاتری است.

نیم نگاهی به مشخصات فنی فولاد گرمکار

از آنجایی که این نمونه از محصولات فولادی در برابر حرارت مقاومت بسیار مناسبی از خود نشان می‌ دهند استفاده از آنها بسیار گسترده است. صد البته به جز تحمل بالا در برابر حرارت، این محصولات باید دارای ویژگی‌ های دیگری نیز باشند که در ادامه آنها را با هم مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

 • امکان ماشین کاری روی این محصولات وجود دارد و همین باعث افزایش استفاده از آنها در صنایع مختلف شده است.
 • در برابر شوک‌ های حرارتی مقاومت بالایی از خود نشان می‌ دهند و قدرت خوبی در این شرایط دارند.
 • در برابر ضربه‌ های گرم، مقاومت این نمونه از فولاد بسیار بالاست.
 • مقاومت بالای آنها در برابر سایش‌ های گرم باعث می‌ شود تا بتوانند در صنایع و ماشین آلات مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.
 • در برابر کشش‌ های گرم استحکام بسیار زیادی از خود نشان می‌ دهند.
 • در برابر تغییر شکلی که ممکن است در برابر عملیات طولانی حرارتی بوجود بیاید مقاومت کافی از خود نشان می‌ دهند.

فولاد گرمکار در چه مواردی کاربرد دارد؟

در برابر گرمای زیاد، این نمونه از فولاد ذوب نمی شود و یا تغییر شکل نمی دهد، این مزیت اصلی آنهاست که باعث می‌ شود در موارد زیر کاربرد داشته باشند:

 • تولید انواع مختلف سنباده
 • تولید قالب‌ های به کار رفته برای تولید پولک زنی
 • قابل استفاده برای تولید انواع رینگ‌ های فشار دهنده
 • تولید تیغ‌ های فولادی که در وسایلی مانند انواع قیچی کاربرد دارند
 • تولید ابزارها و تجهیزاتی که برای ساخت مهره به کار می‌ روند
 • تولید ابزارها و وسایلی که برای انجام سوراخکاری روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند.
 • قابل استفاده برای تولید قالب‌های تزریقی

البته باید در نظر داشته باشید که موارد بالا عمومی ترین موارد استفاده از فولاد گرمکار هستند و صد البته در موارد خاص نیز کاربردهای گوناگونی می‌ توانند داشته باشند.

روند سخت کاری فولاد گرمکار چگونه است؟

استفاده از عناصر مختلف در فولاد گرمکار باعث بوجود آمدن خواص گوناگون در این محصولات می‌ شود و همین آلیاژهای گوناگون تعیین کننده ویژگی‌ های نهایی این محصولات برای ما خواهند شد. روش‌ های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه آنها را با هم مورد بررسی دقیق قرار می‌ دهیم.

فولاد‌های h14 تا h10

درون آلیاژ محصولات از درصد زیادی مولیبدن و تنگستن استفاده می‌ شود که باعث افزایش مقاومت حرارتی آنها در شرایط و بالا رفتن میزان سختی فولاد گرم کار خواهد شد. البته باید در نظر داشته باشید که درون ترکیبات این محصولات از مقادیر محدودی کروم نیز استفاده شده که ویژگی‌ های فیزیکی مناسبی به آنها می‌ دهد.

استفاده از عناصری مانند کوبا و وانادیوم نیز باعث ایجاد خواص فیزیکی و شیمیایی در این محصولات خواهد شد.
به طور کلی این نکته مهم را از یاد نباید برد که عنصر اصلی که برای ساخت فولاد گرم کار به کار می رود، کروم می باشد. در این محصولات فولادی میزان کربن پایین و میزان کروم بالاست که همین خاصیت سخت شدن مناسبی را به آن می‌ دهد. بعد از انجام عملیات حرارتی مختلف و حرارت دهی به این نمونه فولاد می‌ توان اجازه داد تا در معرض هوا خنک شوند و یا با استفاده از مایعات خنک کننده گوناگون مانند روغن مخصوص یا آب روند سردسازی آنها را انجام خواهند داد. بر اساس روش سردکاری و نوع ترکیبات، این محصولات را در گریدهایی بین H10 تا H19 دسته بندی می‌ کنند.

سخن نهایی

انواع فولاد گرمکار با توجه به آلیاژهای به کار رفته در آنها و روشی که برای سخت کاری این محصولات استفاده شده، در دسته بندی‌ های گوناگونی قرار می‌ گیرند. ویژگی مشترک همه آنها این است که می‌ توانند دماهای بالاتر از 300 درجه سانتیگراد را در زمان کار به راحتی تحمل کنند. اما در شرایطی که بخواهیم ویژگی‌ های بیشتری مانند افزایش سختی سطحی، مقاومت در برابر سایش، افزایش مقاومت کششی و… را به این محصولات اضافه کنیم، باید سراغ استفاده از عناصر مختلف برویم. متخصصین ما در سایت فولاد پایتخت آماده‌ اند که راهنمایی‌ های لازم برای انتخاب و خرید این محصولات را در اختیار شما قرار دهند و به این صورت بتوانند خرید بهتری داشته باشند.

 

سوالات متداول

فولاد گرمکار چیست؟

یکی از انواع فولاد است که به صورت تخصصی برای شرایطی تولید شده که حرارت بسیار بالاست. این محصولات دارای پایداری بالایی در برابر حرارت هستند و کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند.

فولاد گرمکار چه ویژگی‌ هایی دارد؟

فولاد گرمکار می‌ تواند در دماهای 300 درجه به بالا ویژگی‌ های اصلی خود را حفظ کند.

مزایای استفاده از فولاد گرمکار چیست؟

این نمونه از فولاد می‌ تواند دمای بالا، بدون تغییر شکل و تغییر خواص فیزیکی به کار خود ادامه دهد و از طرفی مقاومت سطحی آن در برابر سایش، خمش و ترک خوردگی بسیار بالاست.

در ترکیبات آلیاژی فولاد گرمکار از چه عناصری استفاده شده است؟

کروم عنصر اصلی این نمونه از فولاد است، اما در بسیاری از موارد برای اضافه کردن خواص دیگر به فولاد گرمکار از عناصری مانند مولیبدن، تنگستن و… نیز استفاده می‌ شود که به طور کامل در این مطلب در خصوص آنها صحبت کرده‌ ایم.

فولاد گرمکار در چه مواردی کاربرد دارد؟

در تمامی تجهیزات، ابزارها و قطعاتی که در معرض حرارت بالا باشند، می‌ توان سراغ استفاده از این نوع فولاد رفت.