ورق نسوز، ویژگی ها و خواص

چقدر در خصوص ورق‌ های فولادی میدانید؟ خب ما در مقالات متعددی در خصوص فولاد، انواع میلگردهای فولادی و فولاد اتوماتیک صحبت کردیم. باید بدانید؛ ورق نسوز نیز از جمله محصولات خانواده ورق‌ های فولادی‌ است که از قضا رتبه پرفروش ترین محصولات بازار را به نام خود زده است.
این ورق ها در حال حاضر در انواع مختلفی به بازار ارائه می‌ شوند و کاربرد خاص خود را دارند. اما تاکنون به این فکر کرده‌اید که از ورق‌ های نسوز در چه صنایعی استفاده می‌ شود؟ اگر میخواهید نسبت به این ورق‌ ها اطلاعات کامل تری بدست آورید، توصیه ما این است که در ادامه همراه ما باشید. در نظر داریم شما را با انواع ورق نسوز آشنا کنیم.

منظور از ورق نسوز چیست؟

ورق نسوز واقعا نمیسوزد؟ در واقع ویژگی بارز این مدل از ورق ها در اسم آنها قرار گرفته تا افراد پس از شنیدن نامش؛ نیاز خود را پیدا کنند. در واقع ورق نسوز به آن دسته از ورقی گفته می‌ شود که از نقطه ذوب فوق العاده بالایی برخوردار بوده و به همین واسطه در برابر عوامل مختلف نظیر تغییر شکل، سایش و حتی خوردگی، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. این ویژگی بسیار کاربردی در ورق های نسوز باعث شده تا از آن به عنوان یکی از کاربردی ترین مصالح در پروژه های مختلف یاد شود.

انواع ورق های نسوز

امروزه در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم؛ پس خیلی دور از انتظار نیست بخواهیم درخصوص انواع مختلف ورق های نسوز صحبت کنیم. چه بسا که تولید مدل های مختلف باعث شده تا متخصصان از هرکدام از آنها در زمان درست استفاده کرده و به نتیجه مطلوب تری دست پیدا کنند. انواع آنها عبارتند از:

ورق نسوز

 

ورق نسوز آزبست

این نوع از ورق های نسوز اغلب در صنایع مختلف مانند مسکونی، صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال؛ از ورق نسوز آزبست برای ساختمان های ضد حریق، کوره های بخار، ماشین آلات و.. استفاده می شود.
این ورق را باید از جمله قدیمی ترین و شناخته شده ترین مواد نسوز بدانید که از آن تحت عنوان مقوای نسوز و ورق واشر نیز یاد می شود. این ورق با کاربردهایی که ارائه می دهد ثابت کرده هیچگونه مضراتی را برای سلامت و همچنین محیط زیست ندارد. برای ساخت آن از حرارتی بالغ بر 700درجه سانتی گراد استفاده میشود و میزان تحمل حرارت آن 450 درجه سانتی گراد است.

ورق نسوز فیبر

ورق نسوز فیبر این روزها در مدل های مختلفی به جهان معرفی شده است. از جمله این مدل ها عبارتند از: فیبر استخوانی، فیبر نخ دار، فیبر اپوکسی، فیبر فنولیک و انواع لوله، میلگرد و بوشن فیبر نخدار و اپوکسی.
از مهم ترین ویژگی های ورق نسوز فیبری میتوان به مقاومت مکانیکی بالای آنها اشاره کرد. البته خاصیت ضد سایشی خوب آنها نیز اغلب مورد توجه قرار میگیرد. اگر میخواهید از این مدل ورق ها استفاده کنید باید بدانید بارزترین کاربرد آنها در ساخت واشر، اجزای موتورهای الکتریکی، چرخ دهنده ها و… است.

ورق نسوز میکا

ورق نسوز میکا یکی از انواع ورق های نسوز معرفی شده به بازار است که از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار می باشد و از آنها در کوره ها به فراوانی استفاده می شود. مقاومت خوب دی الکترونیک بالا و عدم رسانایی ورق میکا باعث افزایش کاربرد آنها در صنعت شده است.
بسیاری از متخصصان معتقدند؛ ورق میکا یک جایگزین بسیار مناسب برای عایق هایی از جنس آزبست است. این ورق ها از انطاف پذیری بالایی برخوردارند و در دو جنس مسکویی و منیزیمی تولید می شوند. شما میتوانید با توجه به نیاز خود هرکدام از آنها را به شرکت فولاد پایتخت سفارش دهید. هر چند قبل از هرگونه اقدام برای خرید توصیه می شود حتما با کارشناسان و متخصصان شرکت فولاد پایتخت ارتباط برقرار کرده و مشورت هایی را دریافت نمایید.
فارغ از تمام موارد گفته شده؛ شما میتوانید از این ورق های نسوز به عنوان یک عایق کاربردی الکتریکی، الکترونیکی و مکانیکی استفاده کنید. بزرگ ترین کاربرد این نوع از ورق ها در صنایع کاغذسازی، ساخت مواد بهداشتی، هوا و فضا، ساخت انواع قطعات الکترونیکی، صنایع نفتی و… است.

ورق نسوز کیلینگیریت

ورق نسوز کیلینگیریت در حال حاضر در دو مدل بدون سیم و سیم دار در بازار موجود شده است. اگر به دنبال ساخت واشر آب گرم و سرد، عایق بندی آب، بخار آب، مواد نفتی و.. هستید؛ بهره گیری از ورق نسوز کیلینگیریت یک گزینه بسیار مناسب است.
کلام آخر
در این مقاله تا اینجا درخصوص انواع ورق نسوز صحبت کردیم. حال میدانید هرکدام از ورق ها به چه صورتی مورد استفاده قرار میگیرند و چه کاربردهایی دارند و بهره گیری از آنها در کدام صنعت، نتیجه بهتری را به دنبال دارد. جالب اینجاست بدانید؛ این ورق ها چیزی حدود 300 الی 1400 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند و اصلا به همین دلیل است که بهره گیری از این ماده در جایگاه های سوخت، نیروگاه ها، پالایشگاه ها و.. بسیار معقول است!
اگر قصد خرید و استفاده از ورق نسوز را دارید؛ توصیه ما بر این است که حتما در ابتدا با کارشناسان و متخصصان فولاد پایتخت ارتباط برقرار کنید. آنها راهنمایی های کاملی را در اختیار شما قرار خواهند داد.