ورق های فولادی

اگر بخواهیم یکی از پرکاربردترین محصولات که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد را نام ببریم، قطعا ورق های فولادی را به زبان می آوریم! این ورق ها تنها یک قطعه فلزی هستند که ضخامت بسیار کم اما طول و عرض بالایی را به خود اختصاص داده اند. در واقع باید این ورق ها را نوعی آلیاژ بدانید که اصلی ترین مواد تشکیل دهنده آن ها آهن و عنصرهای دیگر است. چه بسا که همین مسئله باعث شده تا روش های مختلفی برای تهیه آن بکار گرفته شود و نام گذاری متفاوتی نیز داشته باشند.
امروزه به واسطه کاربردها و مزایای فوق العاده بالای ورق فولادی، از آن در صنایع مختلف استفاده می شود. در این میان نباید از قابلیت شکل پذیری آن غافل شد. قابلیتی که بیشترین کاربرد آن در صنایع اتومبیل سازی، لوله سازی، ساختمان سازی و همچنین تولید لوازم مختلف خانگی دیده می شود.
با این تفاسیر آیا فکر نمی کنید آشنایی با ورق های فولادی کمک می کند تا زودتر از آن چیزی که فکر می کنید بتوانید نیاز خود را برآورده سازید؟ البته در این مسیر کارشناسان و متخصصان شرکت فولاد پایتخت همراه شما خواهند بود. اما مسئله اینجاست آگاهی از برخی نکات شما را در برخورد با سایرین سربلند نگه میدارد و اعتماد به نفس بیشتری به شما می دهد. خالی از لطف نیست در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. زیرا در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم.

ورق فولادی

ورق های فولادی را بشناسید

نوعی ورق که از سطحی کاملا مسطح ساخته شده را ورق های فولادی می گویند. این نوع از ورق ها در اکثریت مواقع از نوردهای گرم یا پیلت ها تهیه می شوند و بزرگ ترین مزیتی که باعث شده جایگاه ویژه ای را در صنعت به خود اختصاص دهد، امکان کلاف و رول شدن آن است. آیا در رابطه با این موضوع میدانستید؟
اینکه ارائه آنها به کارخانه ها به صورت کلاف یا رول شده به مراتب طرفداران بیشتری نسبت به ورقه های برشی و تکه ای دارد؟ خب این مسئله باعث شده تا برخی افراد سود قابل توجهی به جیب بزنند. از طرفی هم اکنون در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم، دنیایی که هر لحظه در آن تکنولوژی جدید برای داشتن یک زندگی راحت تر معرفی می شود. پس خیلی دور از ذهن نیست اگر بگوییم در حال حاضر انواع مختلفی از ورق های فولادی در بازار وجود دارد که با توجه به روش تهیه و تولید و مواد خامی که برای تولید آنها استفاده می شود، نام های متفاوتی دارند.
بیایید کمی بیشتر از ورق های فولادی به شما بگوییم!

انواع ورق های فولادی

در این قسمت قصد داریم به معرفی و بررسی انواع مختلفی از ورق های فولادی بپردازیم. به عبارت ساده تر؛ می خواهیم اطلاعات کامل تری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

  • ورق های گرم (سیاه)
  • ورق های سرد
  • ورق های سفید
  • ورق های رنگی
  • ورق های فولادی اسید شوئی
  • ورق های کرکره ای
  • ورق تین پلیت
  • ورق قلع اندود

 

خب به صورت موردی نسبت به ورق های فولادی موجود مطلع شده اید. حال بیایید با مشخصات و ویژگی های هر یک آشنا شوید.

ورق فولادی گرم و سرد

به خاطر بسپارید که نورد سرد یکی از انواع روش های ساخت ورق های فولادی است که در تمامی جهان مورد استفاده قرار میگیرند و فرآیند آن به هیچ عنوان دشوار نیست. در واقع آن شمش آهنی که قرار است به ورقه فولاد مبدل شود، بین دو نورد چرخنده که بالا و پایین آن هستند قرار می گیرد و با اعمال فشار از سوی آن ها و حرکت مداوم دو نورد بالا و پایین شروع به تغییر شکل دادن می کند. این مسئله را به خاطر بسپارید که باید قبل از شروع هر فرآیندی، اسیدشویی کاملی بر شمش آهن داشته باشید. زیرا این کار لایه های اکسید شده را به طور کامل پاکسازی می نمایند. از طرفی آمار نشان داده؛ ورق های فولادی که توسط نورد سرد تولید می شوند، از کیفیت بالاتری نسبت به ورق های فولادی تولید شده به روش نورد گرم برخوردار هستند.

ورق فولادی سفید نتیجه این فرآیند می باشد.

اما برخلاف روش قبلی، ورق های فولادی نورد گرم به حرارتی چیزی حدود 1400 درجه فارنهایت نیاز دارند تا تغییر شکل داده و فرم دلخواه را بگیرند. جالب اینجاست که در زبان لاتینی به این دسته از ورق های فولادی هات رول پلیت یا هات رول کویل نیز گفته میشود. ضخامت این نوع از ورق ها بین 1.16 تا 5.16 اینچ است و اگر این ضخامت به 6 اینچ برسد به آنها پلیت گفته می شود. ورق های تولیدی در این روش اغلب سیاه و گالوانیزه شده هستند.

ورق فولادی اسید شویی، گالوانیزه، رنگی و کرکره ای

در اسیدشویی طی یک فرآیند، تمامی ناخالصی ها و چربی های روی ورق سیاه فولاد از بین می رود. در این فرآیند ماده ای به نام اسید کلریدریک استفاده می شود که سطح فلز را تمیزتر و براق تر از آن چیزی که فکر می کنید به شما تحویل می دهد. هر چند از نظر ظاهری شباهت زیادی به ورق روغنی دارد.
در ورق گالوانیزه که به عنوان نوعی از ورق های فولادی شناخته شده، از روش نورد سرد برای تولید آن استفاده می کنند. برای تولید این ورق معمولا برای مدت زمانی طولانی چندین میکرون فلز را بر روی آن می پاشند تا مقاومت بیشتری در مقابل زنگ زدگی از خود نشان دهد. جالب اینجاست؛ در این مرحله یک فرآیند شیمیایی نیز رخ می دهد. در طی سال های گذشته رنگ های مختلفی از این ورق به بازار معرفی شده که توانسته نیازهای افراد را در صنایع و مصارف مختلف پوشش دهد.
ورق کرکره را باید همان ورق گالوانیزه شده یا همان ورق رنگی بدانید که از طرح متفاوتی برخوردار می باشد. آنها از لحاظ ضخامت، طول و عرض به طور کامل شباهت دارند و قیمت تنها وجه تمایز آنهاست. در واقع ورق های رنگی و کرکره ای از قیمت های بالاتری برخوردارند.

ورق های تین پلیت یا قلع اندود

اگر به دنبال ورق های فولادی ظریف تر هستید، ورق های تین پلیت با ضخامتی حدود 0.16 تا 0.45 گزینه بسیار مناسبی برای شما می باشد. معمولا از این ورق ها برای بسته بندی مواد غذایی تاریخ مصرف دار، کنسروها، چای، روغن های نباتی و مواد غذایی و … استفاده می شود. در واقع این ورق ها همچون یک لایه محافظ عمل می کنند.
ورق قلع اندود را نیز باید پرشباهت به ورق تین پلیت بداند که از طریق فرآیند نورد گرم به وجود می آید. نکته قابل توجه اینجاست؛ شما می توانید قبل از شروع فرآیند نورد گرم، ضخامت دلخواه خود را انتخاب کنید.
در این بخش شما را با انواع ورق های فولادی و مشخصات و ویژگی های آنان آشنا کردیم. آیا به نتیجه رسیده اید که کدام یک از انواع ورق های موجود در بازار می تواند نیاز شما را برآورده سازد؟ می توانید در این مسیر با کارشناسان و متخصصان شرکت فولاد پایتخت تماس بگیرید. آنها راهنمایی های دقیق و کاملی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

استانداردهای لازم ورق فولادی

قبل از هر چیزی باید بدانید ورق های فولادی تولید شده در تمامی کشورهای جهان بر اساس استانداردهای تعیین شده در کشورهایی نظیر آلمان، آمریکا و روسیه تهیه و به بازار عرضه می شوند. DIN استاندارد کشور آلمان است که در حال حاضر به عنوان متداول ترین استاندارد تولید ورق های فولادی در کشور ایران مورد استفاده قرار میگیرد. به مراتب استانداردهای ASTM آمریکا و استاندارد روسیه کمتر از سایرین است.
به خاطر بسپارید؛ ورق های فولادی در حین تولید میتوانند درصد کربن متفاوتی داشته باشند. همین مسئله تاثیر بخصوصی بر خواص آنها داشته و از طرفی نام گذاری آنها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان سعی کردیم شما را با ورق های فولادی، انواع مختلف آن که در بازار موجود است و همچنین استانداردهای رایج دنیا برای تولید آشنا کنیم. با این حال این امکان وجود دارد که سوالات زیاد و ابهاماتی در ذهن تان وجود داشته باشد. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به بخش تماس با ما مراجعه کنید. متخصصان شرکت فولاد پایتخت با اشراف کامل به بازار آهن و فولاد ،میتوانند راهنمایی ها و نکاتی را برای شما بازگو کنند که در کسری از ثانیه نیاز شما را برآورده سازد.