کاربرد فولاد خوش تراش در خودروسازی

فولاد همواره یکی از پرکاربردترین فلزات در صنایع مختلف بوده که در این میان فولاد خوش تراش با خاصیت ماشینکاری و تراشکاری که تحت عنوان فولاد اتوماتیک نیز نامیده می‌شود؛ طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده است. اینکه این فلز کاربردی در چه وضعیتی ماشینکاری شده کاملا به سرعت آن؛ کیفیت سطح ماشینکاری، طول عمر ابزار و اندازه براده‌ها برمیگردد. فولاد خوش تراش در واقع همان فولاد کربن است. فولادی که با اضافه شدن مقداری از عناصر مختلف نظیر سرب، سلنیم، تلوریم، گوگرد و فسفر ساخته شده است.
در این میان گوگرد به عنوان ارزان ‎‌ترین افزودنی، جزء ثابت و حذف نشدنی ساخت فولاد اتوماتیک به حساب می‌ آید. اما تاکنون این فکر به ذهنتان خطور کرده؛ فولاد خوش تراش در چه صنایعی مورد استفاده قرار میگیرد؟ قصد داریم در ادامه در این خصوص توضیحاتی را شرح دهیم. همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: فولادهای ابزار کربنی

مزایا و معایب فولاد خوش تراش

قبل از اینکه فکر خرید فولاد خوش تراش را در ذهن بپرورانید و از کاربردهایش بدانید؛ اجازه دهید برخی از مزایا و معایب آن را شرح دهیم. به این ترتیب با آگاهی بیشتری به سراغ کاربردهایش خواهید رفت.

  • برخورداری از انعطاف پذیری بالا
  • افزایش عمر دستگاه ماشین کاری متناسب با سرعت ان
  • تولید محصولات با کیفیت سطحی عالی
  • ماشین کاری عالی
  • مناسب نبودن برای جوش کاری به دلیل حضور فسفر و گوگرد در آن
  • ترد و شکننده بودن فولادهای اتوماتیک با درصد کربن بالا

کاربردهای فولاد اتوماتیک

خب گفتیم که فولاد خوش تراش تقریبا در تمامی صنایع کاربرد دارد و میتوان از آنها استفاده نمود. اما به بهره گیری از آنها در صنایع خودروسازی نیز فکر کرده‌اید؟
اصلی‌ ترین ویژگی فولاد اتوماتیک، خاصیت ماشین کاری آن است. این دسته از فولادها به خوبی در سری تراشی ها مورد استفاده قرار میگیرند و یک گزینه عالی برای تولید انبوه خودرو و یا حتی قطعات خودرو و صنایع دیگر هستند. به همین دلیل است که از فولاد خوش تراش در انواع صنایع مرتبط با خودرو نظیر خودرو سازی، ماشین آلات، ادوات کشاورزی، اتصالات نظامی و… بکار گرفته می شود.
فولادهای اتومات به واسطه براده برداری آسان در بسیاری از پروسه های تولید با دستگاه های تراش نیمه اتوماتیک و اتوماتیک و همچنین دستگاه های تراش CNC، کاربرد دارد. هر چند که در وهله اول از فولاد خوش تراش برای ساخت پیچ و مهره و قطعات خاص خودرو و ابزار استفاده می شود.

ارتباط صنعت خودروسازی با فولاد اتوماتیک

در این مسئله که خودروسازی بزرگ‌ترین صنعت دنیاست، هیچگونه شکی نیست! نکته قابل توجه دقیقا همینجاست؛ اینکه بخش اعظمی از تولیدات فعال در این صنعت را فولادهای آلیاژی تشکیل می دهند. هر چقدر که با صنعت خودروسازی آشنایی داشته باشید؛ با کاربردهای فولاد در این صنعت نیز آشنایی خواهید داشت. خودروسازهای ایرانی و جهانی همواره برای بهبود کیفیت محصولات خود به فولادهای خوش تراش احتیاج دارند. در واقع چیزی حدود 40 درصد از قطعات استفاده شده در این صنعت از جنس فولاد هستند.
به عنوان مثال؛ ساختار بدنه، درب های خودرو، صندوق عقب برای قدرت بالا و البته جذب انرژی در تصادف.  همچنین پنل ها از جنس فولاد هستند. به عبارت ساده‌ تر؛ اگر فولاد به اندازه کافی در خودروها استفاده نشود؛ سرنشینان در زمان تصادف؛ هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارند!
از طرفی؛ 12 درصد فولاد در سیستم تعلیق قرار دارد و از نوار فولادی با مقاومت بالا استفاده می شود.
با توجه به حساسیت بالای صنعت خودروسازی در جهان، خودروسازان همواره تلاش می کنند تا مقدار خرید فولاد خود را افزایش دهند و از طرفی از برندهای معتبر، فولادهای آلیاژدار تهیه کنند. فولادهای موجود در ایران با توجه به تحریم ها و عدم ورود فولادهای ساخته شده در کارخانه جات معتبر، فولادهای ساخته شده در کشورهای هند، چین و ایران است و تعداد محدودی فولاد از کارخانه جات معتبر در ایران موجود است.

مشاهده خدمات فولاد پایتخت

کلام آخر

حال میدانید فولاد خوش تراش چه نقش مهمی را در صنعت خودروسازی ایفا می کند. با این حال برای اینکه بتوانید انتخاب معقولی داشته باشید و یک فولاد با ویژگی های منحصر به فرد متناسب با نیاز خود انتخاب کنید؛ باید نسبت به ویژگی های انواع فولادهای موجود در بازار آشنا شوید. در این صورت به شناخت کامل میرسید و از مزایای بی شمار فولادها در هر موقعیت بهره مند خواهید شد.
در این مقاله شما را با کاربرد فولاد خوش تراش در صنعت خودروسازی آشنا کردیم. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده و یا اگر برای خرید فولاد اتوماتیک به مشاور احتیاج دارید؛ تیم فولاد پایتخت آماده است تا اطلاعات کامل و دقیقی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد. آنها در ابتدا نیازسنجی دقیقی انجام می دهند و سپس بهترین گزینه را برای خرید با قیمتی معقول معرفی خواهند کرد.
حال اما به این سوال ما پاسخ دهید؛ تاکنون تجربه استفاده از فولاد خوش تراش را داشتید؟ در چه صنعتی از آن بهره مند شده اید؟