فولاد پایتخت

آهن کششی

منظور از آهن کششی چیست؟ قبل از هر چیزی باید بگوییم منظور از استحکام کششی، بیشترین نیرویی است که ماده قبل از گلویی شدن تقسیم بر سطح مقطع اولیه فلز متحمل می شود. آهن یا میلگردها اغلب در چهار دسته تقسیم بندی می شوند که هر کدام از مشخصات مکانیکی متفاوتی برخوردارند. باید به خاطر بسپارید که این مشخصات مکانیکی وابستگی شدیدی به نوع استاندارد نیز دارد. اگر بخواهیم به استانداردها مراجعه کنیم متوجه می شوید که استانداردهای روسی انطباق زیادی با استانداردهای کشورمان دارد و این استانداردها حتی بر مقاومت های کششی و مقاومت های تسلیم آهن نیز تاثیر گذاشته است.
اما آهن تا چه اندازه مقاومت دارد؟ باید بگوییم وقتی صحبت از آهن، میلگرد، فولاد و… به میان می آید، مباحث زیادی باید مورد بررسی قرار گیرند تا اعداد و ارقام و البته اطلاعاتی معتبر ارائه شود. از همین رو قبل از هر چیزی توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید تا کارشناسان و متخصصان شرکت فولاد پایتخت اطلاعات کامل و راهنمایی های دقیقی در خصوص آهن کششی خدمت شما ارائه دهند. اما با این حال خالی از لطف نیست در ادامه این مقاله همراه ما باشید. در نظر داریم توضیحاتی را در این خصوص خدمت شما شرح دهیم.

بررسی میزان مقاومت آهن کششی

قبل از هر چیزی باید بدانید در زمان بکارگیری بتن برای ساختمان سازی، هیچ مقاومتی شامل حال سازه نمی شود. به گونه ای که حتی توان مقابله با ضربه و لرزش ها را نیز ندارد. به همین دلیل است که به جهت افزایش مقاومت آن به سراغ آهن می روند تا با قرار دادن آن در بین بتن، مقاومت کششی پایین آن را تقویت کنند. آهن یکی از سازه های مهم در پروژه های عمرانی و ساخت و ساز به حساب می آید و نقشی مهم و کلیدی را ایفا می کند. مقاومت فشاری و مقاومت کششی دو مورد مهمی هستند که در هنگام پروژه ها باید به آن ها توجه کرد. بتن بالاترین مقاومت فشاری و پایین ترین مقاومت کششی را دارد اما مقاومت فشاری چیست؟ بیشترین نیرو یا نیروهایی که به صورت مستقیم بر جسم وارد می شوند.

طبقه بندی آهن بر اساس مقاومت کششی

اگر به بازار تولیدکنندگان آهن در کشور نگاهی بیاندازید متوجه می شوید شرکت های زیادی در این حوزه مشغول به فعالیت می باشند که شرکت فولاد پایتخت از جمله برترین آنهاست. اما برای اینکه در حین خرید از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید نیاز است تا با کارشناسان و متخصصان فعال در این حوزه مشورت نمایید. از همین رو توصیه می شود به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان ما راهنمایی های کاملی را در اختیار شما قرار دهند. هر چند که در این بخش در نظر داریم میزان مقاومت آهن کششی با دسته بندی در سه گروه را برای شما شرح دهیم:

گروه A1
این نوع از محصولات در اکثریت موارد به صورت صاف تولید می شوند و از مقاومت کششی و تسلیمی کمتری نسبت به سایر گروه برخوردارند. در واقع از نظر عددی مقاومت تسلیمی آنان به 2400 و مقاومت کششی آنها به 3600 کیلوگرم بر سانتی متر میرسد. جالب اینجاست که می تواند چیزی حدود 25 درصد با تغییر شکل نسبتا پلاستیکی روبرو شود که اغلب به عنوان میلگرد نرم نمایان می شود که برای آهنگری و انجام عملیات جوش کاری مناسب است.

گروه A2

گروه A2 را باید نوع آجدار از آهن کششی دانست که مقاومت تسلیمی آنها 3400 و مقاومت کششی آن چیزی حدود 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است. این نوع محصول با تغییر شکل نسبی پلاستیکی در زمان گسیختگی که حدود 19 درصد است به عنوان میلگرد نیمه خشک و نیمه نرم شناخته شده است. از طرفی عمدتا آج آن به شکل فنر است. این نوع میلگردها در صورت ضرورت باید جوش داده شوند، در صورتی که برای عملیات جوش چندان مناسب نیستند. این در حالی ‌ست که برای عملیات خاموت زنی با خیالی آسوده می توانید از آن استفاده نمایید.

گروه A3

این گروه نیز آج دار هستند و بیشترین مقاومت تسلیمی و کششی را دارا می باشند. مقاومت تسلیم آنها به چیزی حدود 4 هزار و مقاومت کششی 6 هزار کیلوگرم بر سانتی متر مربع میرسد. از همین رو باید آن را جزء پر مصرف ترین آهن کششی موجود در بازار بدانید. در واقع سطح بالای مقاومت آن، اصلی ترین دلیل بروز این اتفاق می باشد. این نوع محصول در زمان تغییر شکل نسبی پلاستیکی معمولا 14 درصد است که به عنوان میلگرد خشک نیز شهرت یافته است. همین مسئله آنها را به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه های عملیات سویل صنعتی و ساختمانی معرفی کرده است. دقت داشته باشید که اصلا برای زوایای تند و تغییر شکل های فراوان و جوشکاری مجاز نیست.

نتیجه گیری

در این مقاله تا حد امکان شما را با آهن کششی و البته میزان مقاومت آن خدمت شما آشنا کردیم. حتی با دسته بندی صحیح میزان مقاومت تمامی تلاش مان را بکار بردیم تا در نیازسنجی برای تهیه آهن کششی عملکردی موفق داشته باشید. باید بگوییم با این حال نکات بسیار زیاد دیگری وجود دارد که باید نسبت به آنها آگاه شوید. از همین رو توصیه می کنیم با توجه به حساسیت بالای آهن کششی در ساخت و ساز، قبل از هرگونه اقدام برای خرید و استفاده با کارشناسان و متخصصان شرکت فولاد پایتخت تماس بگیرید، آنها با راهنمایی ها و ارائه اطلاعات درست، شما را به سمت مطلوب ترین نتیجه هدایت می کنند.