سری تراشی چیست و چگونه انجام می شود

تکنسین ها هر کدام وظایف مختلفی را برعهده دارند. اما از جمله مهم ترین وظایف آنها میتوان به آشنایی با قطعات دستگاه سری تراش اشاره کرد. امروزه در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم. دنیایی که هر لحظه در حال تغییر است و روشی جدید را برای رسیدن به نتیجه دلخواه پیش روی ما می گذارد. جالب اینجاست که این مسئله بر روی دستگاه های سری تراش نیز تاثیر گذاشته و باعث شده در حال حاضر شاهد انواع مختلفی از این دستگاه در صنعت باشیم. اما این پیشرفت ها دردسرهایی را به دنبال داشته. از جمله اینکه تکنسین ها باید با تمامی قطعات این دستگاه ها آشنایی داشته باشند.

پس اگر می خواهید بدانید سری تراشی چیست یا چگونه انجام می شود و یا قطعات مختلف آن را بشناسید. توصیه می کنیم در ادامه این محتوا با ما همراه باشید. زیرا در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما معرفی کنیم.

دستگاه های سری تراش چیست؟

ماشين های سری تراش يکی از انواع ماشين های تراش فلزات بوده که برای توليد تعداد زيادی از قطعات که به طور يکسان مورد نياز است ، مورد استفاده قرار می گیرد.
شما میتوانید این دستگاه ها را به راحتی، چه از نظر فرم و چه از نظر اندازه دسته بندی کنید:
• دستگاه های سری تراش دستی
• دستگاه های سری تراش نیمه خودکار
• دستگاه های سری تراش خودکار
• دستگاه های سری تراش افقی
• دستگاه های سری تراش عمودی

 

فروش فولاد خوش تراش
سری تراشی چگونه انجام می شود؟

در قسمت بالا به معرفی انواع مختلف دستگاه سری تراش پرداختیم. حال اصلی ترین سوالی که ذهن مخاطبان را به خود مشغول می کند، نحوه و چگونگی انجام عملیات ها است. در واقع زمانی که شما بخواهید از این دستگاه برای برش یک قطعه کار استفاده کنید باید مراحل زیر را انجام دهید:
• شما طرح مورد نظر را انتخاب و مدل هندسی آن را تهیه می کنید.
• مدل هندسی آماده شده باید به صورت داده‌های G-Code به نرم افزار دستگاه cnc انتقال داده شود.
• در این مرحله شما باید به سراغ صفحه کنترل بروید و اطلاعات خود را به صورت مختصات در آن وارد کنید.
• پس از تکمیل اطلاعات در صفحه کنترل، با زدن دکمه شروع، موتور دستگاه روشن می‌شود.
• همزمان با چرخش موتور، اسپیندل دستگاه هم با سرعت بالا می‌چرخد که باعث حرکت محورها می‌شود.
• حرکت محورها در نهایت منتج به حرکت ابزار برشی می‌شود که با توجه به مختصات تعیین شده در صفحه کنترل، فرایند برش را انجام می‌دهد.
• به خاطر داشته باشید شما می‌توانید سرعت گردش و جهت گردش اسپیندل را در صفحه کنترل تعیین کنید.

نکاتی برای خرید دستگاه سری تراشی

وقتی صحبت از خرید سری تراش می شود مسائل زیادی روی کار می آید. مسائلی که تا قبل از آن حتی به ذهنتان هم خطور نکرده بود. این مسئله خصوصا برای آن دسته از کسب و کارهایی که دستگاه سری تراش به عنوان دستگاه اصلی کارگاه آنها محسوب می شود بسیار صادق است. از همین رو توصیه می شود در حین خرید به موارد زیر توجه داشته باشید:

* اندازه دستگاه را براساس اندازه کارگاه انتخاب کنید
از جمله معیارهای خرید دستگاه تراش را باید به تناسب بین اندازه دستگاه و اندازه کارگاه اختصاص دهید. هیچگاه یک دستگاه بزرگ نمی تواند برای یک کارگاه کوچک مقرون به صرفه باشد. و مسلما عکس این قضیه نیز صدق خواهد کرد. از همین رو دستگاهی را انتخاب کنید که به شما این امکان را دهد تا مواد اولیه را نیز در کارگاه نگهداری کنید.

* با توجه به اهداف کارگاه، دستگاه را انتخاب کنید
این امکان وجود دارد که شما یک سنگ را سری تراشی کنید. در عین حال باید نوع دستگاهی که خریداری می کنید با اهداف شما همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال در حین خرید خود، نباید دستگاه مختص تراش پلاستیک را بخرید.
* به گارانتی و خدمات پس از فروش توجه کنید
این امکان وجود دارد که شما از طریق تبلیغات با اصطلاحاتی همچون دستگاه سری تراش ارزان روبرو شود. اما حقیقت اینجاست که این دستگاه ها قیمت آنچنان ارزانی ندارند که دلتان را صابون بزنید. از طرفی استفاده نامناسب از این دستگاه میتواند کیفیت و کارآیی آن را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. از همین رو توجه به گزینه هایی مثل گارانتی و البته خدمات پس از فروش کمک کننده بوده و بسیاری از هزینه های اولیه را کاهش می دهد.
پس اگر این موارد منجر به افزایش قیمت دستگاه سری تراش می دهد، زیاد اهمیت ندهید. زیرا آینده کارگاه و زندگی تان به این دستگاه وابسته است.

کلام آخر
حال اگر قصد خرید و استفاده از دستگاه سری تراش را دارید، توصیه می کنیم حتما به بخش تماس باما مراجعه کنید. کارشناسان ما میتوانند اطلاعات دقیقی در این زمینه در اختیار شما قرار دهند.