مشخصات فولاد اتومات

فولاد اتومات که از آن تحت عنوان فولاد خوش تراش نیز یاد می شود به آن دسته از فولادهای کم آلیاژ گفته می شود که بر پایه آلیاژهایی همچون فسفر، سرب، گوگرد و منگز تهیه و تولید می شود. این نوع از فولاد همانطور که از اسمشان پیداست به خوبی میتوانند از پس انجام بسیاری از کارها همچون ماشین کار به خوبی برآیند. در این میان ماشین کاری را باید مهمترین خصوصیت فولاد خوش تراش دانست که اغلب برای ساخت قطعات به صورت انبوه مورد استفاده قرار میگیرد. اما نسبت به این فولاد چه اطلاعاتی در اختیار دارید؟ در نظر داریم توضیحاتی در این باب خدمت شما ارائه دهیم.

مزایای بهره گیری از فولاد اتومات

معمولا تا زمانی که یک محصول، مزایایی را با خود در یک صنعت به همراه نداشته باشد به سراغ تولید و استفاده از آن نمی روند. این مسئله در رابطه با فولاد اتوماتیک نیز صدق می کند. پس بیایید مزایای استفاده از آن را بشناسید:
• سرعت براده برداری افزایش پیدا می کند
• قیمت نهایی قطعات به واسطه بالا بودن سرعت تولید به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
• طول عمر آن با توجه به سرعت تولید دستگاه افزایش پیدا می کند.
• شرایطی را فراهم می آورد تا خاصیت تراشکاری در آن آسان شود و امکان برداری در تمامی جهات وجود داشته باشد.
• محصولاتی با کیفیتی عالی تولید خواهد شد.

مواد تشکیل دهنده فولاد اتومات چیست؟

فولادهای اتوماتیک با برخورداری از عناصر مختلف خواص منحصر به فردی از خود به نمایش میگذارند. گوگرد، سرب، منگنز و فسفر چهار عنصر مهم در این نوع فولاد به حساب می آید. با توجه به وجود ترکیبات فسفر و گوگرد، این نوع فولادها عموما برای جوشکاری توصیه نمی شوند. اما بیایید کمی بیشتر در رابطه با مواد تشکیل دهنده فولاد خوش تراش بدانیم.

 • گوگرد
  اگر چیزی حدود 0.37درصد گوگرد را در فولاد خوش تراش بکار گیرید تکتیک های سولفیدی را تشکیل می دهد که با نقطه ذوب کمتری داشته و توسط دانه های شبکه ای محاصره می شود به گونه ای که اتصال بین داده ها تضعیف می شوند. این عمل به هنگام شکل دهی گرم، اتصال بین دانه ها را از بین می برد و موجبات شکست فولاد را فراهم می آورد. با توجه به این مسئله که گوگرد میل شدیدی با منگنز دارد، پس دور از ذهن نیست که ترکیب با این عنصر بتواند سولفید منگنز را بدست آورد. این ترکیب اثرات زیان آور کمتری را برای فولاد به همراه دارد و به صورت پراکنده توزیع خواهد شد. در این میان نباید از خاصیت روانسازی گوگرد غافل شوید که در ماشین کاری و کاهش اصطکاک نقش قابل توجهی ایفا می کند.
 • کربن
  عنصر جدایی ناپذیر در ساخت فولاد، کربن است. پس نباید آن را جزء عنصر آلیاژی به حساب آورید. کربن مهم ترین عنصر در فولاد است که تاثیری فراوان بر روی خواص آن دارد. زمانی که میزان کربن افزایش پیدا کند، استحکام و سختی پذیری آن زیاد می شود اما انعطاف پذیری، شکل پذیری، جوشکاری و ماشین کاری در آن به سرعت سیر نزولی میگیرد.
 • سیلیسیم
  اثر اکسیژن زدایی در سیلیسیم منجر شده تا این عنصر همچون منگنز در تمامی فولاد قابل دسترسی شود. زیرا خانه های آهن که در تولید فولادها به کار می روند با توجه به ترکیبی که دارند، از مقدار زیادی سیلیسیم برخوردارند. معمولا زمانی گفته می شود؛ فولاد سیلیسیم دار که مقدار آن از 0.4درصد بیشتر باشد. از مهم ترین خاصیت آن میتوان به افزایش استحکام ومقاومت سایشی فولاد اشاره کرد.
 • فسفر
  در ساخت فولاد، فسفر یک عنصر نامطلوب شناخته می شود زیرا میتواند موجبات جدایی اولیه را در حین انجماد فراهم آورد و به دلیل کاهش شدید محدوده پایداری فاز گاما، خطر جدایی ثانویه آن در حالت جامد وجود دارد. از همین رو همواره مقدار کمی از فسفر در حین ساخت فولاد اتوماتیک به کار گرفته می شود.
 • منگنز
  منگنز را باید یک اکسیژن زدا بدانید. این عنصر پس از ترکیب با گوگر، سولفید منگنز را تشکیل می دهد و اثرات نامطلوبی که به واسطه اکسیژن به وجود آمده را از بین می برد. وجود این عنصر در فولاد خوش تراش بسیار حیاتی به شمار می آید زیرا خطر سرخ شکنندگی را تا حدود زیادی کاهش می دهد.
 • سرب
  اضافه کردن سرب به فولاد اتوماتیک به عنوان یک عنصر آلیاژی به واسعه توزیع ریز و یکنواخت آن اغلب براده های کوچکی را شکل می دهد که انجام ماشین کاری را اسان می کند و در نتیجه سطحی خوب و تمیز را به وجود می آورد. سرب به دلیل توزیع فوق العاده ریز سوسپانسیون مانند خود ما بین سایر عناصر در فولادهای خوش تراش باعث می شود تا به هنگام ماشین کاری براده های ریز ایجاد شده و سطح ماشین کاری تمیزی حاصل شود.

کلام آخر
در این مقاله تا حد امکان در رابطه با مشخصات فولاد اتوماتیک و حتی مواد تشکیل دهنده آن توضیحاتی خدمت شما ارائه شد. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات دقیقی در اختیار شما قرار دهند.