میلگرد ضد سایش

امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیر بشر در تمامی زمینه ‌ها، نیازهای او نیز با گذشته تفاوت پیدا کرده است. شما بدانید که میلگرد در ساخت و ساز ساختمان‌ ها از میلگرد در بتن برای تقویت بتن در برابر نیروهای چرخشی استفاده می‌ شود. اما آیا تا به حال به این مورد توجه داشته اید که بهبود کیفیت این میلگردها امروزه باعث ارتقاء استفاده‌ ی آن در صنایع مختلف شده است؟ آیا از کاربردها و انواع میلگردها آشنایی دارید؟ آیا تمامی میلگردها برای تقویت به کمک بشر آمده‌اند؟ آیا میلگرد در دنیای امروزه تغییر کاربری داده است؟

شما همراهان گرامی می ‌توانید جهت دریافت جواب سؤالات خود تا پایان این مقاله را مطالعه کرده و در صورت نیاز به اطلاعات و مشاوره جهت خرید انواع میلگرد، میلگرد خوش ‌تراش با شماره‌ های درج شده تماس حاصل فرمایید.

میلگرد ضد سایش

میلگرد ضد سایش یا همان میلگرد استیل 321 است که طبق استاندارد آلمان DIN 1/4541 هم نامیده میشود، این میلگرد در واقع یک فولاد زنگ نزن آستنیتی پایدار با تیتانیوم است که از 17 تا 19 درصد کروم، 12 درصد نیکل، 1 تا 2.5 درصد سیلیکون، 2 درصد منگنز و کمی فسفر و سولفور تشکیل شده است.

این میلگرد هم مانند استیل 304 در برابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار است و توانایی تحمل دما تا ۸۷۰ درجه سانتی گراد بدون اکسید شدن را دارد؛ همچنین از خاصیت انعطاف پذیری و ضد مغناطیسه بودن بسیار خوبی برخوردار است.

همچنین استنلس استیل 321 با نام فولاد نگیر 321 در میان فروشندگان فولاد نام برده می شود که این نام به علت دارا بودن ساختار آستنیتی بوده و به این معناست که استیل 321 دارای خواص غیر مغناطیسی است. دمای فورجینگ یا همان دمای آهنگری فولاد ضد زنگ 321 در حدود 900 الی 1200 درجه سانتیگراد بوده و این فولاد به این دلیل که تحت عملیات آنیل قرار نمی‌گیرد، فاقد دمای آنیل کاری است.

این میلگرد مانند گریدهای دیگر استنلس استیل، قابلیت فرم‌ پذیری و جوشکاری بالایی دارد، این میلگرد خوش ‌تراش  همچنین به راحتی شکل گرفته و دارای ویژگی های جوش برجسته‌ است، از این جهت برای قطعاتی که با جوشکاری ساخته می ‌شوند و سپس نمی ‌توان آن‌ ها را قابکاری کرد و نیز برای قطعاتی که در دمای بین 425 تا 870 درجه سانتی گراد به کار می روند، بسیار مناسب و قابل استفاده است.

کاربردهای میلگرد استیل ۳۲۱

  • پالایشگاه ها
  • لوله های خطوط بخار
  • پالایشگاه های نفت
  • صنایع نساجی
  • صنایع شیمیایی
  • نیروگاه برق
  • صنایع و محصولات غذایی
  • صنعت تولید شکر
  • صنایع پتروشیمیایی
  • صنایع مهندسی

مقاومت میلگرد ضدسایش در برابر خوردگی

مقاومت میلگرد ضد سایش در برابر خوردگی، مشابه میلگرد استیل 304 است، با این تفاوت که مقاومت در برابر خوردگی به علت تثبیت تیتانیم اضافه در ساختار 321 بهبود یافته است و مقاومت آن در برابر اسیدهای آلی و غیر آلی فوق العاده است.

عملیات حرارتی میلگرد ضدسایش

میلگرد ضدسایش به وسیله‌ ی عملیات حرارتی قابل سخت شدن نیست. بوسیله آنیل کردن آن را تا 1120 درجه سانتی‌ گراد گرم می ‌کنند و سپس در آب، کوئنچ می ‌کنند و یا آن را سریع در هوا خنک می ‌کنند.

برای پایدار سازی در اکثر شرایط سخت (بیش از 425 درجه سانتی گراد)، به ویژه برای ماده آنیل شده در قسمت محدود، دمای بازپخت توصیه می ‌شود.

  قابلیت جوش ‌پذیری میلگرد ضدسایش

قابلیت جوش ‌پذیری گرید 321 ، عموماً مناسب است و در هر دو روش نفوذپذیری و مقاومتی، این ویژگی را از خود نشان می ‌دهد.

خواص مکانیکی میلگرد ضدسایش

از خواص مکانیکی میلگرد ضدسایش می ‌توان به سختی 95 راکول (HR) و 217 برینل (HB) اشاره کرد. همچنین مقاومت کششی تسلیم آن معادل 515 مگاپاسکال و مدول الاستیسیته آن برابر 193 گیگاپاسکال است.

 

کاربرد میلگرد استیل 321

“میلگرد استیل 321” در ساخت دستگاه ها و وسایل مورد استفاده در صنایع غذایی و شیمیایی کاربرد دارد، همچنین این فولاد به دلیل نسوز بودن آن در محیط هایی استفاده می شود که دارای دمای بالایی هستند.

 

جدول آنالیز میلگرد ضدسایش

استیل 321 شامل ترکیب شیمیایی %0.08 کربن، %1 سیلیسیوم، %2 منگنز، %0.045 فسفر، %0.015 گوگرد، %19-17 کروم و %12-9 نیکل می باشد. همانطور که میدانید کروم و نیکل میزان درصد بیشتری از عناصر این فولاد را تشکیل داده اند.

استنلس استیل 321 آستنیتی، دارای خواص غیر مغناطیسی (معروف به ضد سایش) آلیاژ 321 یک استنلس استیل تثبیت شده، مشابه نوع 304 اما محتوای تیتانیم اضافه، حداقل 5 برابر کربن موجود است. این میزان تیتانیم اضافه از تشکیل کاربیدها در حین جوشکاری و در دمای 427 تا 816 درجه سانتی گراد جلوگیری می کند. همچنین خواص دما بالای آلیاژ را بهبود می ‌بخشد. این آلیاژ مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون عالی دارد و هم چنین دارای استحکام خزشی خوبی است. ترکیب شیمیایی آن شامل 0.08 کربن 2درصد منگنز 0.045 درصد فسفر 0.03 درصد گوگرد 0.75 درصد سیلیسیم 17 الی 19 درصد کروم 9 الی 12 درصد نیکل 0.01 درصد نیتروژن است. میزان آهن متعادل و میزان تیتانیوم بر حسب 0.07(n+c) *5 است. آنالیز استنلس استیل 321 با توجه به استانداردهای مقابل آنالیز می‌شود:

5510 AMS- 240A ASTM 5-مقاومت در برابر خوردگی رفتار مقاومت در برابر خوردگی آلیاژ 321 مشابه 304 است، با این تفاوت که مقاومت در برابر خوردگی مرزدانه ای به علت تثبیت تیتانیم اضافه در ساختار 321 بهبود یافته است و مقاومت آن در برابر اسید های آلی و غیر آلی فوق العاده است. عملیات حرارتی استنلس استیل 321 به وسیله عملیات حرارتی قابل سخت شدن نیستند.

آنیل: گرم کردن تا 1120 درجه سانتی گراد، سپس در آب کوئنچ یا در هوا خنک می شود. شکل پذیری این استنلس استیل به خوبی است و مورد کشش واقع می‌شود، اگرچه فشار بالاتری مورد نیاز است. همچنین حضور عناصر آلیاژی خاص باعث می شود که 321 نسبت به سایر گریدهای آستنیتی مثل 304 سخت تر شکل بگیرد. کاربردهای تجهیزات تمپر دما بالا، کاورهای آنیل، سیستم ‌های اگزوز ماشین ‌های سنگین و دیزلی، فایروال، آستر دودکش، ریخته گری دیگ بخار، اجزاء هواپیما و جت، سوپر هیترها، تجهیزات پالایش نفت و صنایع زیر دستی.

با توجه به آنچه که در این مقاله گفته شد، میلگرد استلنس استیل هم مانند ورق ضد سایش یکی از محصولات پر کاربرد فولادی است که بیشتر به استلنس 321 معروف است و کاربردهای فراوان آن از جهت بهبود و تغییر میزان عناصر و آلیاژ آن است. از این رو این میلگرد آلیاژی با استقبال خوبی رو به رو است.

مشتریان گرامی می ‌توانند جهت دریافت آخرین نرخ‌ ها و خرید میلگرد ضدسایش با شماره ‌های موجود در سایت فولاد پایتخت تماس حاصل فرمایند.