فلزات خوش تراش

فلزات خوش تراش که به آنها فولاد اتوماتیک نیز گفته می شود معمولا آن دسته از فلزاتی را شامل می شوند که دارای بیش از حد معمول گوگرد و فسفر هستند و برای ساخت قطعات ابزارهای اتوماتیک پرسرعت و نیمه اتوماتیک با سرعت بالا بسیار مناسب می باشند. این نوع از فلزات معمولا به شکل میله و میلگرد در صنعت تولید می شوند که چیزی حدود 0.08-0.45 درصد آن را کربن، 0.15-0.35 درصد سیلیکون، 0.6-1.55 درصد منگنز، 0.08-0.30 درصد گوگرد و 0.05-0.16 درصد آن به فسفر اختصاص داده شده است. این تولیدات خصوصا در تیراژ انبوه منجر شده تا قابلیت ماشین کاری عالی (منظور همان خوش تراشی است)، کیفیت سطحی مناسب پس از ماشین کاری، سرعت تولید بالا و هزینه های پایین ماشین کاری را پدید آورد.
اینکه فلزات خوش تراش تا چه اندازه میتواند کارآمد باشد نیاز به تحقیق و جستجوی بیشتر و کسب اطلاعات لازم است، که در نظر داریم در ادامه این محتوا خدمت شما شرح دهیم.

فلزات خوش تراش را بشناسید

اگر قصد افزایش قابلیت ماشینکاری فلزات خوش تراش را دارید کافیست کمی به آن گوگرد اضافه کنید. گوگرد مهم‌ترین عامل آن به حساب می آید. گوگرد، ناخالصی‌های سولفیدی را در مرزدانه‌ها و البته حین ماشینکاری براده های خرد شده تشکیل می دهد که در کوتاه شدن طول آن تاثیر بسزایی دارد. به همین دلیل است که سرعت براده برداری در فلزات خوش تراش به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. علاوه بر تمام موارد گفته شده خاصیت روانکاری که گوگرد با خود به همراه دارد اغلب از شدت اصطکاک می‌ کاهد و در قسمت برنده ابزارهای برشی، افزایش طول عمر را به همراه می آورد. البته در این میان نباید از کیفیت بالای سطوح پس از ماشینکاری غافل شد.

در این میان باید فسفر را همچون گوگرد بدانید. عنصری که در افزایش قابلیت براده برداری و ماشین کاری فولادها نقش موثری ایفا می کند. طی تحقیقات صورت گرفته، در برخی گریدهای فلزات خوش تراش، میزان آن تا چیزی حدود ۰٫۱۱ درصد خواهد رسید، در این میان ترکیب آن با گوگرد اغلب نتیجه ای فوق العاده را به همراه دارد.

در کنار تمام موارد گفته شده، باید عناصر دیگری همچون سرب را در گریدهای مختلف فلزات خوش تراش در نظر بگیرید. در واقع این مقدار به چیزی حدود 0.15 تا 0.35درصد خواهد رسید. افزودن سرب به ترکیب گوگرد و فسفر بسیار حساس بوده و توزیع آن با نهایت دقت و ریزه کاری بالا صورت میگیرد زیرا مقدار زیاد آن میتواند خرد و ریز شدن براده ها را در حین ماشین کاری به همراه داشته باشد. اما در عین حال سرعت براده برداری به طرز شگفت انگیزی افزایش پیدا می کند و فلزات خوش تراش شده و سطح ماشین کاری بسیار خوبی هم حاصل می شود.

روش های تولید فلزات خوش تراش

همانطور که میدانید فلزات خوش تراش به دو روش تولید می شوند؛ نورد گرم و کشش سرد
این دو روش به هیچ عنوان برای انجام عملیات های آهنگری مناسب نیستند و اصلی ترین دلیل آنها هم وجود مقدار زیادی از عناصر فسفر و گوگرد در ترکیب این فولادها، جوشکاری آن ها توصیه نمی شود و ترمیم سطحی آن ها با جوشکاری هم مجاز نیست. برخی از فولادهای خوش تراش قابلیت سمانتاسیون یا کربن دهی سطحی داشته و برخی هم عملیات حرارتی پذیر هستند

کاربردهای فلزات اتومات (خوش تراش)

این نوع از فلزات کاربردهای بسیار زیادی دارند اما معمولا بهترین کاربرد آنها برای ساخت و تولید:
• پیچ و مهره،
• قطعات خاص خودرو
• ابزار و…

کلام آخر

با توضیحاتی که در رابطه با فلزات خوش تراش خدمت شما ارائه شد میتوان درک کرد که این نوع فلزات در بهبود ماشین کاری نقش بسیار موثری ایفا می کنند و در افزایش طول عمر ابزارهای تاثیرگذار واقع می شوند. اما مسئله اینجاست؛ برای اینکه بتوانید از تمامی خواص این فلزات به خوبی بهره بگیرید باید در حین تولید آن نهایت دقت و کنترل را لحاظ کنید.
پس هرچقدر استحکام و سختی فلز خود را بالا ببرید، نیروی برش آن نیز افزایش پیدا می کند و به ازای آن درجه حرارت و ماشین کاری آن پایین تر خواه دآمد.