فولاد نورد سرد

مطمئنا میدانید فولاد در رده‌ها، اشکال و مشخصات متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شود. به‌گونه‌ای که طیف گسترده‌ای از زیرساخت‌ها، لوازم و حتی وسایل نقلیه و تورین‌های بادی و… را دربر گرفته است. حتی تحقیقات نشان می‌دهد فرآوری تولید فولاد بر روی محصولات ساخته شده از جنس فولاد نیز تاثیر بسزایی دارد و میتواند تفاوت‌هایی را رقم زند. تفاوت‌هایی از جنس فولاد نورد سرد و گرم. اگر خواهان آشنایی بیشتر با این نوع از فولاد هستید توصیه می‌کنیم در ادامه این محتوا با ما همراه باشید زیرا درنظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم.

 

فروش فولاد آلیاژی پایتخت

 

فولاد نورد سرد را بشناسید

قبل از اینکه به سراغ نورد بروید بهتر است با اصطلاح نورد آشنا شوید. مجموعه‌ای که گارها و عملیات مختلف بر روی فولاد و فلز را شامل می‌شود. این عملیات و فرآیند های آن اغلب چرخاندن، سمباده کاری، پولیش کاری و… را دربرمیگیرد. اگر خواهان آشنایی با نورد گرم هستید باید بدانید تمامی این مراحل تکمیل شده نورد گرم هستند. اما بیایید نورد سرد را بشناسید.

درواقع فولاد نورد سرد همان نورد گرم است که متخصصان و فعالان پردازش و کار بیشتری را بر روی آن انجام داده‌اند. برای اینکه بتوانند به نورد سرد دست پیدا کنند باید فولادهای نورد گرم را در دمای اتاق نورد کنند تا فولاد نورد سرد شود.

اگر خواهان تعریف دقیق و فنی تری هستید باید بگوییم: اصطلاح نورد سرد  مختص به ورقه‌هایی که بین غلتک‌های فشرده می‌شود تا به ورقه‌های نورد سرد تبدیل شوند گفته می‌شود. بنابراین میله‌ها و لوله‌های نورد گرم، پس از سرد شدن با فرآیندی به نام کشش سرد به میله و لوله سردکار تبدیل می‌شوند.

مزایای استفاده از فولاد نورد سرد

معمولا تا زمانی که یک محصول مزایا و ویژگی هایی را با خود به همراه نداشته باشد افراد به سراغ بهره‌گیری از آن نمی‌روند. این مسئله در رابطه با فولاد نورد سرد نیز صدق می‌کند:

* افزایش قدرت

* سطح بهبود یافته

* تحمل و کنترل غلظت بعدی

* صافی بهبود یافته

* ماشین کاری بهبود یافته

اگر بخواهیم به طور گسترده به این مسئله نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که فشار کار سرد تغییراتی را در خواص فلزات به وجود می‌آورد و میله های فولادی نورد از طریق قالب سرد می‌شوند و به واسطه آن عملکرد و استحکام کششی خود را افزایش می‌دهند. در این میان نباید از کاهش سطح و درصد دراز مدت آنها غافل شوید.

ویژگی های فولاد نورد سرد

اگر بخواهیم از ویژگی‌های فولاد نورد سرد برای شما بگوییم باید به افزایش میزان سختی ماده مورد نظر و البته افزایش نابجایی آن در ساختار کریستالی ماده اشاره کنیم. البته در این راستا تنش تسلیم ماده در نورد سرد تا حدود زیادی افزایش پیدا می کند که در آسان‌تر شدن عملیات روغن کاری تاثیر بسزایی دارد. در این میان عدم وجود سرما و اکسیدن شدن تلورانس ماده کمتر شده و سطح بهتری بدست می آید. از بارزترین محصولاتی که در طی فرآیند نورد سرد مورد استفاده قرار گرفته، صنایع خودروسازی، تجهیزات خانگی مانند یخچال، اجاق گاز، ماشین‌های ظرفشویی و لباسشویی، دستگاه های الکتریکی مخازن، تجهیزات ساختمانی و… می باشد.

اثر طراحی سرد بر خصوصیت کششی میله فولادی

زمانی که بتوانید خصوصیات مقاومتی و کششی مرتبط با میله فولادی را افزایش دهید، انعطاف‌پذیری آن تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. همچنین کاهش سرما این توانایی را دارد که تا حدود زیادی استحکامل عملکرد میله‌ها را با سرعت بیشتری از مقاومت کششی افزایش می یابد که این کار باعث افزایش قدرت نیز می شود.

در رابطه با فولاد نورد گرم باید بگوییم که برای ساخت آنها از کوره هایی با دمای بالا استفاده می شود. از همین‌رو سطح مقیاس ساینده آنها بسیار سخت است و اکسیدهای مختلفی از آهن را تشکیل داده اند. به منظور سرد شدن میله‌ها، پره‌های سرمایی عملیات جداسازی را با انفجار شلیک یا ترشی اسیدی انجام می دهند.با کشش میله ها سطح نیز بهبود می یابد. این در حالی است که میله های  Cold Drawn معمولاً دارای ۵۰ دستگاه میکروچینک و حداکثر تجهیزات مدرن هستند که معمولاً ۲۵-۳۰ اینچ کار می‌کنند.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان شما را با فولاد نورد سرد آشنا کردیم؛ اگر موضوعی در این راستا ذهن شما را به خود مشغول کرده توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان و متخصصان ما اطلاعات کامل تری در این راستا خدمت شما ارائه دهند.