معرفی میلگرد اتومات

در حال حاضر ما در دنیای پیشرفته ای زندگی می کنیم. پس خیلی دور از ذهن نیست اگر بگوییم تمامی وسایلی که استفاده میکنیم در دسته بندی های مختلف و با موادی متفاوت ساخته شده و به بازار معرفی شده است. این مسئله در رابطه با فولاد یا همان پولاد نیز صدق می کند. آلیاژی ساخته شده از آهن که چیزی حدود 0.002 الی 2.1 درصد وزن آن را کربن تشکیل می دهد. جالب اینجاست هر چقدر درصد میزان کربن آن تغییر کند، سایر عناصر این آلیاژ و حتی عملیات های حرارتی آن قابل کنترل می باشد. دقیقا همینجاست که باید بگوییم امروزه نوعی فولاد تحت عنوان فولاد اتومات نیز در بازار وجود دارد. فولاد اتوماتیک که از آن تحت عنوان فولاد خوش تراش نیز یاد می شود، در گروه فولادهای کم آلیاژ قرار میگیرد. اما چه ارتباطی با میلگرد اتومات دارد؟
به طور کلی برای ساخت فولاد اتومات از پایه آلیاژهایی مانند فسفر، سرب، گوگرد و منگنز استفاده می کنند. آنها به خوبی می توانند در برابر بسیاری از کارها از جمله ماشین کاری مقاومت بالایی از خود نشان دهند. به همین دلیل باید ماشین کاری را مهم ترین خصوصیت این قبیل از فولادها دانست. میلگرد اتومات نیز شباهت بسیار زیادی به فولاد دارد. ساخت قطعات آن به صورت انبوه صورت میگیرد. اما از چه موادی ساخته می شود؟ چه کاربردهایی دارد؟
لازم است قبل از هرگونه خرید، به طور کامل نسبت به این موارد مطلع شوید. هر چند که کارشناسان و متخصصان ما در سایت فولاد پایتخت می توانند راهنمایی های دقیقی را در اختیار شما قرار دهند.

میلگرد اتومات از چه چیزی ساخته شده است؟

به طور کلی میلگرد اتومات از عناصر مختلف با خواص منحصر به فردی ساخته شده است. از جمله مهم ترین آنها میتوان به گوگرد، سرب، منگنز و فسفر اشاره کرد. هر چند با توجه به ترکیباتی که فسفر و گوگرد از خود به جای می گذارند از آنها برای جوشکاری ها استفاده نمی شود. اما بیایید کمی بیشتر در رابطه با عناصر به کار رفته در آنها بدانیم.

گوگرد

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که چه چیزی اتصال بین دانه ها را از بین می برد و موجبات شکست فولاد یا میلگرد را فراهم می آورد؟
تنها کافیست چیزی حدود 0.37 درصد گوگرد را در حین ساخت میلگرد اتومات بکار گیرید. زیرا تکنیک های سولفیدی را تشکیل می دهد. از طرفی با توجه به دارا بودن نقطه ذوب کمتر، توسط دانه های شبکه محاصره خواهد شد تا به تضعیف اتصال بپردازد. در نهایت در حین شکل دهی گرم، اتصال بین دانه ها شکسته خواهد شد.
البته لازم به ذکر است؛ گوگرد همواره تمایل شدیدی به منگنز از خود نشان می دهد. پس در صورت ترکیب این دو عنصر میتوانید سولفید منگنز را بدست آورید. این ترکیب اغلب اثرات زیان آور کمتری را برای میلگرد به همراه دارد.
علاوه بر تمام موارد گفته شده باید بدانید خاصیت روانسازی گوگرد، در ماشین کاری و کاهش سطح اصطکاک نقشی قابل توجه ایفا می کند.

کربن

اگر می خواهید میلگرد اتومات را تولید کنید، کربن را باید عنصری جدایی ناپذیر بشناسید. از طرفی نباید آن را در گروه عنصرهای آلیاژی قرار دهید. زیرا کربن مهم ترین عنصر در فولاد است که تاثیری فراوان بر روی خواص آن دارد. در زمانی که میزان کربن افزایش پیدا کند، استحکام و سختی پذیری آن نیز دستخوش تغییرات شده و افزایش پیدا می کند. این در صورتی است که انعطاف پذیری، شکل پذیری و حتی جوشکاری و ماشین کاری آن با سرعتی قابل توجه سیری نزولی به خود می گیرند.

فسفر

در ساخت میلگرد، فسفر یک عنصر نامطلوب شناخته می شود زیرا میتواند موجبات جدایی اولیه را در حین انجماد فراهم آورد و به دلیل کاهش شدید محدوده پایداری فاز گاما، خطر جدایی ثانویه آن در حالت جامد وجود دارد. از همین رو همواره مقدار کمی از فسفر در حین ساخت میلگرد اتوماتیک به کار گرفته می شود.

سرب

اگر می خواهید ماشین کاری میلگرد شما با سرعت بیشتر و با شرایط بهتری انجام شود نیاز است تا سرب را به مواد تشکیل دهنده میلگرد اتومات خود اضافه کنید. این عنصر آلیاژی به توزیع ریز و یکنواخت عنصر کمک می کند. از طرفی سطحی تمیز را به شما تحویل می دهد.

موارد استفاده میلگرد اتومات

با این اوصاف می توان گفت میلگرد اتومات از کاربرد بسیار بالایی برخوردار است. تاکنون چندبار به دیوارهای بتنی و ملاتی اطرافتان توجه کرده اید؟ این در صورتی است که دیواره های ملاتی و سازه های سنگی شاید از نظر مشخصات شباهت بالایی به بتن داشته باشند اما در اکثریت موارد در مقابل تنش های کششی از مقاومت پایینی برخوردارند. از طرفی بعضی از قطعه های استاندارد سنگی مثل آجر و بلوک با تعبیه حفره های مخصوص به گونه ای طراحی شده اند که با قرار دادن میلگرد در این حفره ها، آنها را در مقابل تنش های کششی تقویت کنند.
با توجه به این مسئله که هر ماده از استحکام کششی بالایی برخوردار می باشد، پس میتوان از آن به عنوان یک عامل تقویت کننده در جهت استحکام کششی بتن استفاده نمود. با توجه به وجه اشتراک خاصی که بین فولاد و بتن می باشد، باعث شده تا برای ساخت میلگردهای تقویتی، بیشتر از فولاد استفاده شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به بخش تماس باما سایت فولاد پایتخت مراجعه نمایید. کارشناسان و متخصصان ما اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهند داد و با شناسایی نیاز شما محصولاتی با کیفیت بالا را برای خرید به شما معرفی خواهند کرد.