فولادهای خوش تراش (اتومات)

فولادهای خوش تراش (اتومات)

فولاد های خوش تراش یا اتومات – Free Cutting Steels
فولاد های خوش تراش یا اتومات در دسته فولاد های کم آلیاژ قرار میگیرند, و از عناصر آلیاژی پایه فسفر, سرب, منگنز و گوگرد تشکیل شده است, همانطور که از اسم این گروه از فولاد مشخص می باشد قابلیت ماشین کاری خیلی عالی از مهمترین خصوصیت های آن می باشد, و مناسب برای ساخت قطعات بصورت انبوه می باشد. جهت آشنایی بیشتر با خواص, کاربرد و فولاد های خوش تراش اتومات با این مقاله از تیغ اره دات کام همراه ما باشید.

خصوصیت فولاد های خوش تراش (اتومات)

ماشین کاری و براده برداری خوب در فولاد های خوش تراش رابطه مستقیمی به میزان عنصر گوگرد و سرب دارد, هرچه درصد عنصر گوگرد و سرب در فولاد خوش تراش بیشتر باشد ماشین کاری و براده برداری در آن بهتر می شود, اما در مقابل درصد بالای گوگرد و سرب باعث شکنندگی و ترد شدن فولاد می شود, اما بطور کلی می توان استحکام خوب و ماشین کاری عالی را مهمترین خصوصیت فولادهای خوش تراش دانست.

نکته: فولادهای خوش تراش به علت ترد بودن و احتمال شکسته شدن برای عملیات آهنگری و نورد گرم مناسب نمی باشد.

خواص مثبت

ماشین کاری عالی

استحکام بالا

انعطاف پذیر بالا

خواص منفی

شکننده بودن در فولادهای با درصد کربن بالا

ماشین کاری ضعیف تر در فولاد های با درصد کربن بالا

کاربرد فولاد های خوش تراش (اتومات)
از فولاد های خوش تراش می توان در تولید انبوه قطعات خودرو, قطعات ماشین آلات صنعتی, تجهیزات و وسایل ماشین سازی, قطعات سری سازی استفاده نمود .

فولاد خوش تراش (اتومات) 1.0718 دارای استحکام خوب و سرب بالا برای ماشین کاری بهتر می باشد از این فولاد می توان برای تولید قطعات خودرو سازی, تجهیزات و قطعات ماشین سازی در شرایط سنگین استفاده نمود.

فولاد خوش تراش (اتومات) 1.0737 دارای خصوصیت ماشین کاری خیلی خوب, استحکام عالی و در صورت نیاز قابل کربوره شدن بوده و مناسب برای استفاده در شرایط سنگین جهت تولید قطعات و تولید انبوه در خودرو سازی و تجهیزات و وسایل ماشین سازی می باشد.

عملیات حرارتی

برای آشنایی بیشتر با عملیات حرارتی مقاله عملیات حرارتی فولاد را مطالعه نمائید.